Codziennie korzystamy z wielu urządzeń nie zdając sobie sprawy z tego, że wszystkie te przedmioty muszą spełniać zasady ergonomii, czyli być dostosowane do warunków fizycznych i psychicznych przeciętnego człowieka. Pojęcie to zazwyczaj kojarzy nam się z zasadami BHP w miejscu pracy. Jednak ergonomia ma znacznie większy zakres znaczeniowy i przekłada się na nasze funkcjonowanie w wielu dziedzinach życia.
Czym jest ergonomia
Poszukując definicji ergonomii możemy odnaleźć informację, że jest to nauka, która ma za zadanie zajmować się zasadami i metodami dostosowania narzędzi do cech ludzkich. Pojęcie to po raz pierwszy zostało użyte w 1857 roku przez profesora Bogumiła Jastrzębowskiego w artykule opublikowanym w poznańskim czasopiśmie „Przyroda i Przemysł”. Dziś ma ono bardzo szerokie spektrum, ale najprościej mówiąc dotyczy funkcjonalności danych przedmiotów lub miejsc. To właśnie dzięki ergonomii fotel do pracy przy biurku może w komfortowy sposób dać naszym plecom oparcie, specjalne pasy biodrowe przy plecakach równomiernie rozkładają ciężar odciążając kręgosłup, a materace dopasowują się do kształtu ciała pozwalając na jego efektywną regenerację.
Różne pojęcia ergonomii
Jest to pojęcie stosowane w różnych dziedzinach życia. Ergonomia pracy wiąże się z zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu w danym miejscu oraz zwiększeniem wydajności tego, czym się zajmujemy. Dla naszego zdrowia szczególnie istotna jest ergonomia odnosząca się do kręgosłupa, która dotyczy chociażby zachowania odpowiedniej postawy siedzącej, zapewnieniu potrzebnej nam dawki aktywności fizycznej oraz przestrzeganiem zdrowej diety. Bardzo powszechna jest we wzornictwie, gdzie łączy się ona z funkcjonalnością. Zasady ergonomii stosuje się także podczas aranżacji pomieszczeń, aby były one praktyczne w jak największym stopniu oraz by nie marnować powierzchni.
Dlaczego ergonomia pracy jest tak istotna?
Ergonomia pracy, a więc ta związana z kręgosłupem, ma zapewnić nam komfort, a także zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju schorzeniami. Nasz kręgosłup narażony jest na uszczerbek między innymi, kiedy przez wiele godzin musimy siedzieć – dlatego warto jest pamiętać o określonych zasadach dotyczących pozycji, którą powinniśmy zachować, doborze właściwego krzesła i biurka oraz o odpowiedniej odległości wzroku od monitora. O swoim bezpieczeństwie w miejscu pracy nie powinny zapominać osoby pracujące fizycznie, a szczególnie te przebywające w warunkach, które bezpośrednio zagrażają ich życiu oraz zdrowiu. Ergonomia pracy jest też o tyle ważna, że zmniejsza ryzyko zachorowań na poszczególne choroby zawodowe, jak zwyrodnienie kręgosłupa, wady postawy a w skrajnych przypadkach nawet nowotwory.
Ergonomia, chociaż jest pojęciem bardzo szerokim, ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie i w dużej mierze na kondycję kręgosłupa. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie testy przechodzą poszczególne przedmioty codziennego użytku, aby sprawdzić poziom ich dostosowania do naszych warunków fizycznych. Cały czas trwają badania na poszczególnymi przedmiotami, aby jeszcze lepiej dopasować je do naszych potrzeb.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.