Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa dotykają coraz większej liczby osób. Do skutków procesu chorobowego zalicza się dyskopatia krążka międzykręgowego. Pacjenci skarżą się wówczas na bóle kręgosłupa (w odcinku lędźwiowo-krzyżowym), sztywność i drętwienie kończyn. To bardzo dokuczliwe schorzenie, które wpływa na komfort życia, ale można z nim walczyć. W poniższym artykule wyjaśniamy, co to za choroba oraz jak ją leczyć.
Czym jest dyskopatia kręgosłupa?
Dyskopatia to choroba, nazywana również przepukliną kręgosłupa. Mówimy o tym schorzeniu, gdy jądro miażdżyste (wypełniony galaretowatą substancją istotny element krążka międzykręgowego) ulega uwypukleniu. W efekcie zaczyna uciskać na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy, co daje nieprzyjemne objawy.
Istnieje wiele czynników, które powodują to schorzenie, w tym:
- Proces starzenia – z wiekiem dochodzi do utraty nawilżenia i elastyczności krążków międzykręgowych, przez co są bardziej podatne na uszkodzenia.
- Przeciążenie – zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa częściej występują u osób długotrwale narażonych na przeciążenia (np. związane z pracą fizyczną i podnoszeniem ciężarów).
- Siedzący tryb życia – wielogodzinne przebywanie w tej samej pozycji negatywnie wpływa na stan kręgosłupa. Siedzący tryb życia to czynnik, który powoduje wystąpienie dyskopatii.
- Wady postawy – takie wady, jak skolioza, kifoza czy lordoza powodują nierównomierne obciążenie kręgosłupa, a więc zwiększają ryzyko wystąpienia dyskopatii.
- Urazy – zmiany zwyrodnieniowe mogą się pojawić również wskutek przebytych urazów (np. po wypadku).
W przypadku tego schorzenia niezbędna jest opieka ortopedy i neurochirurga. Trzeba też poddać się rehabilitacji. Leczeniem dyskopatii w Warszawie zajmuje się centrum rehabilitacji funkcjonalnej ORTHOS.
Objawy dyskopatii kręgosłupa
Dyskopatii towarzyszą liczne objawy:
- Ból – może promieniować do kończyn i nasilać się przy zmianie pozycji ciała.
- Sztywność – schylanie się, obracanie tułowia czy podnoszenie może sprawiać trudności.
- Drętwienie i mrowienie.
- Osłabienie mięśni.
- Zaburzenia czucia.
Jak leczyć dyskopatię kręgosłupa?
Przede wszystkim wykonujemy badania, aby zdiagnozować problem. Do kluczowych badań należą: wywiad, podczas którego lekarz ortopeda ocenia stan zdrowia pacjenta, badanie fizykalne, ale także badania obrazowe (RTG oraz rezonans magnetyczny).
Do sposobów leczenia dyskopatii zaliczają się:
- Farmakoterapia – najczęściej konieczne jest przepisanie leków przeciwbólowych, jak i przeciwzapalnych.
- Rehabilitacja – bardzo ważnym elementem terapii jest rehabilitacja pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Ćwiczenia mają na celu poprawę stabilizacji kręgosłupa przez wzmocnienie mięśni, ale też zwiększenie mobilności i redukcję bólu.
- Fizjoterapia – dostępne są zabiegi fizjoterapeutyczne, które przynoszą pacjentom ulgę w bólu (np. jonoforeza, laser, pole magnetyczne).
W niektórych przypadkach konieczna jest operacja, choć często się zdarza, że leczenie zachowawcze okazuje się wystarczające. Trzeba być dobrej myśli i przede wszystkim znaleźć dobre centrum rehabilitacji, które zajmuje się tym schorzeniem.
Artykuł sponsorowany