Ból pleców jest dla wielu osób wymówką do tego, aby nie uprawiać sportu. Jest to jednak bardzo szkodliwe podejście, które może tylko zaszkodzić zdrowiu. Aby kręgosłup był w dobrym stanie, ciało potrzebuje ruchu! Jakie dyscypliny sportu są najlepsze dla pleców, skutecznie wzmacniają mięśnie i mogą zmniejszyć odczuwany dyskomfort?
Zdrowy kręgosłup, a aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest w stanie znacznie poprawić kondycję całego organizmu, a w tym – pozytywnie wpłynąć na zdrowie kręgosłupa. Ruch jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania całego układu ruchu! Wcale nie chodzi tutaj o codzienne uprawianie sportu. Wystarczy umiarkowana aktywność, przynajmniej 3 razy w ciągu tygodnia. Osoby, które nie są fanami ruchu, mogą po prostu wysiąść z tramwaju przystanek wcześniej i pokonać fragment trasy do pracy piechotą. Już wprowadzenie do codziennej rutyny takiego nawyku będzie w stanie poprawić stan zdrowia kręgosłupa.
Niestety, ale w dzisiejszych czasach większość osób prowadzi siedzący tryb życia. Jakie są tego konsekwencje? Właśnie ból kręgosłupa! Biurko i krzesło są bardzo często źle dopasowane i nie spełniają potrzeb użytkownika. Skutkuje to dysbalansem mięśniowym, zwiększeniem lordozy szyjnej, pogłębieniem kifozy piersiowej, a w efekcie – nieprawidłowemu napięciu mięśni. Zmęczenie poszczególnych struktur bardzo szybko może doprowadzić do bólu, a w dłuższej perspektywie do powstawania dyskopatii i przepuklin. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie problemów tego typu jest rozpoczęcia ćwiczenia na kręgosłup, której z pewnością ograniczy prawdopodobieństwo pojawienia się bólu pleców.
Dlaczego warto pływać?
Jeśli zastanawiasz się jaki sport na kręgosłup warto wybrać, koniecznie rozważ pływanie. Dzięki wizytom na basenie można zapewnić tkankom relaks i rozluźnienie. Dotyczy to w szczególności więzadeł oraz mięśni. Jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na uwolnienie napięć. Jednak to nie jedyna zaleta pływania. Treningi wspierają elastyczność mięśni. Są w stanie w dłuższej perspektywie przynieść widoczne efekty, które fantastycznie wpłyną na kręgosłup.
Najważniejszą zaletą pływania jest to, że nie obciąża ono dodatkowo kręgosłupa. Ten rodzaj aktywności mogą wybrać nawet osoby, które już zmagają się z problemem z plecami (jednak zawsze pod kontrolą lekarza!). Ważny jest jednak wybór odpowiedniego stylu pływackiego. O ile styl grzbietowy wzmacnia mięśnie w sposób utrwalający naturalną krzywiznę kręgosłupa, o tyle żabka powoduje napięcie dolnej części pleców i obręczy barkowej.
Kolarstwo – aktywność i świeże powietrze
Jednym z najlepszych sportów na zdrowie kręgosłupa jest kolarstwo. Podobnie jak basen, również ten rodzaj ruchu nie jest związany z obciążeniem pleców. Duże znaczenie ma jednak typ roweru. Najlepiej sprawdzają się modele miejskie. Siodełko i rama są ustawione w taki sposób, że możliwe jest siedzenie w wyprostowanej pozycji. Gorzej sprawdzą się rowery górskie – pochylone plecy wiążą się z obciążeniem stawów międzykręgowych dolnej części kręgosłupa.
Ruch podczas jazdy rowerowej jest korzystny m.in. ze względu na angażowanie różnych partii mięśniowych. Kolarstwo jest sportem ogólnorozwojowym, cenionym przez trenerów sportowych i instruktorów fitness w celu ogólnej poprawy zdrowia układu ruchu. Jeździć rowerem można zarówno na dworze, jak i w domowym zaciszu. Wykazano, że kolarstwo może pomagać w niwelowaniu bólu kręgosłupa lędźwiowego dzięki wzmacnianiu mięśni, a przy okazji korzystnie wpływa na krążenie krwi i kondycję płuc.
Pilates i joga
Jak dbać o kręgosłup w zaciszu domowym? Joga to doskonały wybór. Wystarczy zakup wygodnej maty i zaopatrzenie się w pokłady motywacji. Większość dolegliwości bólowych w obrębie pleców wynika z przykurczów mięśniowych. Systematyczne wykonywanie różnorodnych asan to niezawodna metoda na przywrócenia równowagi mięśniowej.
Również pilates może okazać się dobrym wyborem. Podczas ćwiczeń wzmacniane są mięśnie głębokie, odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy. Skutecznie stabilizują one kręgosłup i ograniczają ryzyko powstania niebezpiecznych przeciążeń. Wszystko to wpływa na poprawę elastyczności tkanek i odciążenie poszczególnych partii kręgosłupa (w zależności od konkretnych ćwiczeń).
Jak dbać o plecy na co dzień?
Skuteczne ćwiczenia na plecy nie muszą wymagać codziennego chodzenia na siłownię czy basen. Również osoby, które nie lubią sportu, mogą znaleźć rodzaju ruchu odpowiedni dla siebie. Choć mogłoby się wydawać, że spacerowanie nie jest w stanie pomóc w walce z bólem pleców, jest zupełnie odwrotnie! Każdy krok uruchamia stawy u podstaw kręgosłupa, a dodatkowo pobudza mięśnie core.
Warto spacerować przynajmniej 15 minut każdego dnia. Już tak niewielka ilość poświęconego czasu może dobroczynnie wpłynąć na stan układu ruchu. Warto jednak mieć na uwadze to, aby chodzić wyprostowanym i dbać o prawidłową postawę całego ciała, a także równomierne rozłożenie ciężaru ciała na dwóch nogach.
Również w pracy można dbać o kręgosłup – nawet bez wychodzenia z biura! Pozycja siedząca to jeden z kluczowych czynników, wpływających negatywnie na zdrowy kręgosłup w dzisiejszych czasach. Robienie regularnych przerw to podstawa. Warto podczas nich wstawać! Krótki spacer czy wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających może znacznie poprawić komfort funkcjonowania i stać się istotnym czynnikiem profilaktyki bólów kręgosłupa.
Aktywność fizyczna to podstawowy czynnik zapobiegania bólowi kręgosłupa. Warto wybierać rodzaje ruchu, które nie obciążają pleców, rozciągają i wzmacniają mięśnie, a dodatkowo pozwalają na rozluźnienie i relaksację. Dzięki temu można znacznie poprawić swój stan zdrowia i ogólny komfort życia.