Jeżeli masz ciężkie i opuchnięte nogi, dokuczają Ci obrzęki. Jakiś czas po operacji wciąż utrzymuje się opuchlizna, prawdopodobnie cierpisz na obrzęki limfatyczne. W takiej sytuacji pomocny będzie zabieg nazywany drenażem limfatycznym. Odpowiemy na kilka pytań i wątpliwości związanych z tym zabiegiem i z problemem obrzęku limfatycznego.
Czym jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu uciskowego. Jego zadaniem jest usprawnienie krążenia chłonki w Twoim organizmie. To właśnie ona odpowiada za obrzęk i opuchliznę. Masaż ten jest szczególnie zalecany podczas leczenia tego rodzaju obrzęków oraz zastoju limfy. Zabieg ma na celu poprawę metabolizmu oraz regeneracji organizmu, pobudzając układ limfatyczny do prawidłowego odprowadzania chłonki.
Komu jako fizjoterapeuta zalecam drenaż limfatyczny?
Tak naprawdę dosyć często mam do czynienia z tym problemem u moich pacjentów. Zabieg jest wskazany wszystkim osobom, którym doskwiera obrzęk limfatyczny kończyn, spowodowany urazem lub zabiegiem operacyjnym. Trzeba pamiętać, że problemy limfatyczne pojawiają się często, u kobiet w zaawansowanej ciąży. Co ważne zabieg jest w pełni bezpieczny – ciąża nie jest przeciwwskazaniem do drenażu limfatycznego. Zaburzenia w przepływie limfy mogą dotykać również pacjentów, u których występują nowotwory. Tutaj zalecana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, ale zabieg drenażu często jest obowiązkową terapią poprawiającą funkcjonowanie, u tej grupie pacjentów.
Z drenażu limfatycznego korzystają również sportowcy. Zabieg jest pomocny w szybszej regeneracji, po wymagającym treningu sportowym.
Warto również wspomnieć, że drenaż limfatyczny stosuje się także w kosmetyce, jako zabieg wellness, ponieważ usprawnienie przepływu limfy wspomaga proces walki z cellulitem i sprzyja usunięciu zbędnych toksyn z organizmu.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Przed pierwszym zabiegiem terapeuta powinien przeprowadzić wywiad na temat wszystkich schorzeń, które mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Niektóre choroby serca i układu krwionośnego, mimo obecnego obrzęku, wykluczają możliwość wykonania drenażu limfatycznego. Dodatkowo wszystkie stany przerwania ciągłości tkanki skórnej, a mówiąc prostszym językiem przeciwskazaniem będą rany, oparzenia, otarcia i inne typu uszkodzeń skóry.
Jak taki zabieg wygląda?
Chwyty i techniki wykorzystywane podczas drenażu limfatycznego mają charakter wypychający i są wykonywane w wolnym tempie. Siła masażu zawsze jest dostosowana indywidualnie do schorzenia i miejsca zabiegowego, dzięki czemu drenaż jest zawsze zabiegiem bezbolesnym. Dodatkowo powolny i relaksacyjny charakter drenażu pozytywnie wpływa na psychikę osoby masowanej. W celu zwiększenia skuteczności drenażu limfatycznego, czasami terapeuta dodatkowo zastosuje kinesiotaping drenażowy. Polega on na specjalistycznym naklejeniu plastrów, które wspomagają prawidłowy przepływ limfy. Kinesiotaping powoduje szybsze gojenie się krwiaków i sińców, więc jest pomocny w leczeniu pourazowym i pooperacyjnym.
Gdzie można przeprowadzić zabieg?
W zależności od Twoich potrzeb i możliwości, drenaż limfatyczny, może być wykonany przez kompetentnego terapeutę w Twoim domu, czy gabinecie przy użyciu specjalistycznego stołu, ponieważ osoba masowana znajduje się najczęściej w pozycji leżącej.
Jak można wspomóc drenowanie kończyn?
Jest na to kilka sposobów ale moim zdaniem bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią pozycję podczas snu. Pamiętaj, że w łóżku spędzamy zazwyczaj około 30% doby, dlatego tak ważne jest dodatkowe wspomaganie drenażu kończyn dzięki zastosowaniu odpowiedniego stelaża bądź klinu. Dobór optymalnego stelaża pozwoli na uniesienie kończyn do kąta 30 stopni, co sprzyja prawidłowemu odpływowi limfy z kończyn. W przypadku braku możliwości regulacji ustawienia stelaża, pomocny może być też specjalny klin.
Fizjoterapeuta mgr Mateusz Oniśk
Przeczytaj także: