Choroby tarczycy są jednymi z najczęstszych chorób endokrynologicznych ludzi dorosłych. Ich przykre objawy mają wpływ na funkcjonowanie w pracy i w domu, gdyż wpływają na samopoczucie, koncentrację i zachowanie. W skrajnych przypadkach mogą wyłączyć z pracy lub nawet zagrażać życiu.
Niedoczynność tarczycy to stan, w którym produkuje ona zbyt mało hormonów – tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Rolę regulacyjną pełni przysadka mózgowa, wydzielająca hormon tyreotropowy, którego skrót literowy – TSH jest łatwo rozpoznawalny wśród pacjentów jako „badanie tarczycy”. Wzajemna współpraca tych dwóch gruczołów dokrewnych jest określana mianem sprzężenia zwrotnego ujemnego. Wysokie stężenie hormonów tarczycy powoduje spadek uwalniania TSH, a niski poziom tyroksyny i trójjodotyroniny pobudza przysadkę do uwalniania tego hormonu. Stąd w niedoczynności tarczycy wysoki poziom TSH, który oznaczamy już na początku diagnostyki.
Niedoczynność tarczycy dotyka około 5% dorosłych kobiet i 1% mężczyzn. Częstość zachorowania rośnie z wiekiem. Może występować u członków rodziny, jeśli jest spowodowana chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Inne główne przyczyny niedoczynności to operacyjne usunięcie gruczołu z powodu raka czy choroby Gravesa-Basedowa, a także leczenie jodem promieniotwórczym.
Objawy charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy to marznięcie, przewlekłe zmęczenie, senność oraz apatia. Zdarzają się również zaburzenia pamięci i depresja. Perystaltyka ulega zwolnieniu, zatem dochodzi do zaparć. Typowy jest przyrost masy ciała, sucha skóra i włosy. Serce bije wolniej, a ciśnienie krwi spada. U kobiet obserwuje się zaburzenia miesiączkowania, skrajnie nawet bezpłodność. Wymienione objawy mogą mieć różne nasilenie, w łagodnej niedoczynności mogą nie występować żadne z nich.
Podczas doboru materaca należy upewnić się, czy spełnia on swoje podstawowe zadania. Powinien on odpowiednio podpierać kręgosłup na całej jego długości, a twardość uzależniona jest od masy i budowy ciała oraz indywidualnych preferencji. W kontekście objawów niedoczynności tarczycy warto jest wybrać materac z górną warstwą wykonaną z pianki termoelastycznej. Jej właściwości powodują, że dopasowuje się do naszego ciała, dając wrażenie otulenia. Doskonale utrzymuje ciepło. Każdy materac posiada zdejmowany pokrowiec, który nadaje się do prania. Jest on jednak dużych rozmiarów, co wymaga prania w pralni. Z tego powodu zalecane jest zastosowanie dodatkowego, cienkiego pokrowca ochronnego, który można prać w pralce, co umożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny. Sucha skóra ulega nasilonemu złuszczaniu, a jak wiemy, martwy naskórek jest doskonałą pożywką dla roztoczy. Ma to istotne znaczenie dla alergików oraz osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry.
Obecnie rzadko spotyka się osoby z pełnoobjawową niedoczynnością tarczycy, gdyż szybko zostaje wdrożone leczenie. Mimo to, objawy tej choroby, jak np. uczucie zimna czy sucha skóra, mogą występować okresowo lub stale. Warto zatem przy wyborze materaca kierować się jego funkcjonalnością, by służył przez lata.
Lek.med. Ilona Wróblewska-Oniśk