Fizjoterapeuta zaproponował Ci oklejenie ciała tzw. tejpami? Musisz wiedzieć, że taśma kinezjologiczna to innowacyjny wyrób medyczny pomocny w przywracaniu prawidłowych funkcji mięśni i stawów. Oprócz właściwości wspomagających regenerację jej zastosowanie może pomagać w niwelowaniu bólu wywołanego uciskiem. Sprawdź, do czego właściwie wykorzystuje się taśmę kinezjologiczną.
Czym jest taśma kinezjologiczna?
Taśma kinezjologiczna ma formę bawełnianego bandażu z dodatkiem spandexu pokrytego warstwą kleju akrylowego. Jest przeznaczona do umieszczania na skórze pacjenta w ramach kinesiotapingu — metody terapeutycznej znajdującej zastosowanie w procesie rehabilitacji oraz w medycynie sportowej od lat 70. XX wieku. Służy wspomaganiu naturalnej regeneracji tkanek po urazach w obrębie układu ruchu. Wyróżnia się elastycznością. Ma za zadanie naciągnąć skórę w taki sposób, aby wywołać efekt delikatnego pofałdowania ciała. W efekcie ma zapewnić:
- wsparcie naturalnego przepływu limfy, krwi i płynu komórkowego;
- wspomaganie procesów metabolicznych zachodzących w komórkach (takich jak np. synteza związków organicznych czy usuwanie zbędnych metabolitów);
- normalizację napięcia powięzi i mięśni;
- redukcję ciśnienia śródmiąższowego w miejscu istnienia stanu zapalnego.
Tym samym taśma pozwala skrócić czas leczenia uszkodzeń tkanek miękkich, sprzyja minimalizowaniu obrzęku i przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych towarzyszących urazom.
Kiedy stosuje się taśmę kinezjologiczną?
Początkowo kinesiotaping cieszył się największą popularnością w medycynie sportowej. Wraz z upływem lat i odkrywaniem nowych zastosowań „tejpów” rozpowszechnił się również w innych dziedzinach wiedzy lekarskiej. Obecnie taśmy wykorzystuje się m.in. w ortopedii i chirurgii, a także w neurologii, ginekologii czy pediatrii. Służą one np. do:
- wspomagania leczenia uszkodzeń więzadeł i torebki stawowej, np. po skręceniu stawu skokowego lub przy zmianach entezopatycznych (łokieć tenisisty, kolano skoczka);
- redukowania dolegliwości bólowych w obrębie pleców związanych np. wadami postawy lub schorzeniami kręgosłupa;
- wsparcia regeneracji oraz unormowanie napięcia mięśniowego po uszkodzeniu nerwu twarzowego;
- profilaktyki obrzęków nóg u kobiet ciężarnych;
- ułatwiania laktacji oraz zmniejszania bólu piersi u kobiet karmiących;
- przyspieszania wchłaniania dużych krwiaków pourazowych, np. w obrębie żeber;
- wspomagania leczenia niewydolności układu limfatycznego i układu krążenia.
Mimo licznych zalet taśm kinezjoterapeutycznych istnieją też pewne przeciwwskazania do ich zastosowania. Tzw. tejpów nie należy naklejać m.in. na infekcje skóry oraz otwarte rany. Z możliwości skorzystania z kinesiotapingu często wyklucza też zakrzepica żył głębokich.
Czy taśmy kinesio sprawdzą się w Twoim przypadku? Aby się o tym dowiedzieć, skonsultuj się ze specjalistą — np. fizjoterapeutą lub osteopatą.
Artykuł sponsorowany