Hormony pełnią niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka, kontrolując oraz regulując szereg istotnych procesów, które mają wpływ na nasze zdrowie oraz nastrój. Regularne badania hormonalne są więc koniecznością, szczególnie w sytuacji, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ symptomy problemów z gospodarką hormonalną nie są tak oczywiste. Pewność możemy mieć dopiero po wykonaniu badań, dlatego tak ważna jest obserwacja siebie, zmian zachodzących w naszym ciele oraz cykliczne wizyty u endokrynologa, czyli specjalisty od zaburzeń hormonalnych.
W naszym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu hormonów w organizmie oraz dowiemy się, dlaczego nie należy bagatelizować objawów świadczących o zaburzeniach hormonalnych. Sprawdzimy, czym mogą grozić nieleczone nieprawidłowości związane z gospodarką hormonalną oraz przyjrzymy się roli, jaką endokrynolog odgrywa w ich leczeniu.
Kim jest endokrynolog i czym się zajmuje?
Endokrynolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób związanych z układem hormonalnym. Układ ten odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach (kontroluje m.in. metabolizm, nastrój oraz rozwój) i odpowiada za wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w naszym ciele. Hormony to związki chemiczne, które produkowane są przez gruczoły wewnętrzne tj.: nerki, nadnercza, serce, trzustkę, wątrobę, tarczycę, szyszynkę, przysadkę mózgową oraz podwzgórze. Zdaniem endokrynologa jest znalezienie źródła problemu, leczenie oraz dalsze monitorowanie stanu pacjenta z zaburzeniami układu hormonalnego. Endokrynolodzy zajmują się również profilaktyką, dzięki czemu są w stanie wykryć nieprawidłowości jeszcze zanim pojawią się objawy, co pozwala na podjęcie właściwych kroków, by zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.
Najczęstsze dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do endokrynologa
Z racji tego, że zakres działań endokrynologa obejmuje wiele różnych organów produkujących hormony, ilość schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do niego, jest dość obszerna. Wśród najczęstszych z nich możemy wymienić choroby:
- Tarczycy (niedoczynność, nadczynność, Hashimoto, guzy),
- Przytarczyc (nadczynność, niedoczynność, tężyczka, zespół Albrighta),
- Trzustki (cukrzyca, guzy),
- Gonad (andropauza, menopauza, zaburzenia miesiączkowania),
- Nadnerczy (nadciśnienie tętnicze, niedoczynność, nadczynność, choroba Addisona),
- Przysadki mózgowej (akromegalia, guzy, zespół Cushinga).
- Hirsutyzm (nadmierne owłosienie ciała), łysienie, problemy skórne, ginekomastia (przerośnięte gruczoły piersiowe u mężczyzn).
Kiedy należy udać się do endokrynologa?
Jak wspominaliśmy powyżej, często objawy schorzeń wywołanych zaburzeniami gospodarki hormonalnej w organizmie nie są oczywiste i jednoznaczne. Jednak istnieje kilka istotnych symptomów, które mogą o nich świadczyć, najczęstszymi z nich jest nagła utrata masy ciała lub przybranie na wadze, pojawienie się trądziku lub nadmiernego owłosienia ciała. Niepokojące mogą być również przewlekłe zmęczenie i ciągła senność, nadpobudliwość, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, obrzęk dłoni oraz stóp, wypadanie włosów, długo utrzymujące się migreny. O nieprawidłowościach związanych z układem hormonalnym u kobiet mogą świadczyć nieregularne miesiączki lub ich brak, bóle piersi, plamienie międzymiesiączkowe, problemy z zajściem w ciążę.
Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, niezbędne będzie skorzystanie z tego, co oferuje endokrynologia. Łódź posiada wiele placówek prywatnych oraz publicznych, gdzie znajdziesz doskonałych specjalistów, którzy pomogą Ci znaleźć źródło problemu i wprowadzą odpowiednie leczenie.
Artykuł sponsorowany