Do niedawna uważano, że ból pleców jest przypadłością, która dotyka jedynie osoby starsze. Z biegiem lat wiadomo jednak, że dolegliwości tego typu występują równie często u osób młodych, które pracują na przykład przy biurku. Trudno jednak uwierzyć w to, że ból pleców coraz częściej dotyka również dzieci. Dlaczego tak jest?
Przyczyny bólu pleców u dzieci
Za ból pleców u dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, może odpowiadać bardzo wiele czynników. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
- Nadwyrężenie lub przeciążenie mięśni. Taki ból jest nazywany bólem przeciążeniowym kręgosłupa. Najczęściej jest on spowodowany intensywną aktywnością fizyczną oraz noszeniem bardzo ciężkiego plecaka. Do przeciążenia dochodzi w momencie, gdy obciążenie przekracza możliwości kompensacyjne organizmu. Według opinii ekspertów waga plecaka, czy innego ciężaru dźwiganego przez dziecko nie powinna przekraczać 10-15% wagi jego ciała. Jak jednak wiadomo, rzeczywistość bywa nieco inna. Ból przeciążeniowy w większości przypadków pojawia się w dolnym odcinku kręgosłupa (odcinku lędźwiowym) i ustępuje po odpoczynku. Kolejną przyczyną przeciążenia może być zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej oraz brak zajęć ruchowych.
- Urazy. Dzieci są bardzo ciekawe świata, dlatego nie ma absolutnie nic dziwnego w tym, że są bardzo narażone na różnego rodzaju urazy. Co ważne, ból może mieć swoje źródło gdzieś indziej, niekoniecznie w plecach, ale do nich promieniować.
- Wady postawy. Wady postawy to nic innego, jak zaburzenia krzywizn kręgosłupa. Bardzo często można się spotkać z pogłębieniem kifozy piersiowej, pogłębieniem lordozy lędźwiowej lub połączeniem obu tych przypadków. Każda z wymienionych sytuacji sprawia, że kręgosłup jest bardzo narażony na ból.
- Skolioza. Skolioza jest bardzo często diagnozowanym, trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa, które objawia się gołym okiem tym, że kręgosłup przyjmuje kształt litery S. Co ważne, schorzenie to pogłębia się wraz ze wzrostem dziecka i jest dużo bardziej zauważalne w momencie, gdy przekroczy możliwości leczenia nieoperacyjnego. Wada ta objawia się nierównym ustawieniem barków, asymetrycznymi trójkątami taliowymi i pozornym skróceniu kończyny. Niestety, skrzywienie to nie należy do łatwych do wyleczenia – jest to jeden z najtrudniejszych problemów ortopedii wieku dziecięcego, bowiem ich leczenie jest długotrwałe, uciążliwe i nie zawsze przynosi zadowalające efekty.
- Choroby układu kostno-stawowego. Najczęściej spotykanymi schorzeniami zaliczającymi się do tej grupy jest młodzieńcze zapalenie stawów z zajęciem przyczepów ścięgien, czy młodzieńcze zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
- Leki. Skutkiem ubocznym niektórych leków jest uciążliwy ból pleców. Przykładem jest terapia glikokortykosteroidami, wskutek której może dochodzić do osteopenii (zmniejszenia gęstości kości) wpływającej negatywnie na kręgosłup i mogącej skutkować bólami pleców i kończyn oraz obniżeniem siły mięśniowej.
- Infekcje.
- Promieniowanie bólu z narządów w jamie brzusznej. Taka sytuacja również zdarza się wyjątkowo często – ból pleców u dziecka może być wynikiem promieniowania z nerek, czy jajników podczas miesiączki.
Chcesz zminimalizować ból pleców u dziecka? Wybierz odpowiedni materac!
Okres dojrzewania to bardzo trudny czas, zarówno dla ciała, jak i dla psychiki. Każdego dnia staje się przed nowymi wyzwaniami w życiu codziennym i w szkole. Mogłoby się wydawać, że preferencje, wzrost i waga pociechy to aspekty, które zmieniają się tak szybko, że nie da się wybrać materaca idealnego. Warto jednak wybrać produkt, który będzie uniwersalny, a przede wszystkim odpowiadający potrzebom dorastającego dziecka. Nie ma więc absolutnie nic dziwnego w tym, że wybór odpowiedniego podłoża do snu jest kluczowy. Wybór jest tak samo ważny również na pierwszych etapach życia dziecka. Przez pierwsze miesiące życia dziecko głównie śpi, a przy tym intensywnie się rozwija – ważne, żeby odpoczywało w odpowiedniej pozycji. Materac musi dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i reagować na zmianę pozycji podczas snu. Dla rodziców najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo pociechy, dlatego muszą zwrócić uwagę na rozmiar materacyka. Musi być dłuższy od dziecka o co najmniej 20 cm – tylko wtedy jest zapewniona odpowiednia swoboda ruchów.
Poszukiwania materaca dla dziecka – trudny orzech do zgryzienia
Ciało w okresie dojrzewania stale się zmienia. Znaczne skoki wzrostu i wagi są normalne, ale potrafią być bardzo uciążliwe. I nie chodzi tu tylko o konieczność częstej wymiany garderoby! Również materac dla nastolatka musi być do tego dostosowany – nieprzyjemne odkształcenia spowodowane nagłym wzrostem nacisków są absolutnie niepożądane. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby wybrane podłoże było dostosowane do takich sytuacji. Sen to bardzo istotny aspekt w życiu każdej dorastającej pociechy, ponieważ tylko udany nocny wypoczynek pomaga zmęczonemu ciału i pozwala mięśniom się zregenerować. Jest to bardzo istotne również dla psychiki – wielogodzinne zajęcia w szkole, zajęcia pozaszkolne -oraz odrabianie zadań domowych i nauka zaraz po powrocie do domu wbrew pozorom mogą być naprawdę męczące. .
Materac dla dziecka – z czego jest zbudowany?
Materiały użyte do produkcji wyrobu nie mogą zawierać szkodliwych substancji chemicznych – najlepiej, gdyby były antyalergiczne. Z tego właśnie względu producenci decydują się na tworzenie materacy dla dzieci z pianek. Ogromną zaletą tych komponentów jest fakt, iż są one bardzo elastyczne i plastyczne. Ich struktura i gęstość dostosowują się do kształtu ciała maluszka, a tym samym zapewnia mu komfort snu na najwyższym poziomie. Twardość materacyków stworzonych z myślą o najmłodszych z reguły jest średnia, tak, aby była jak najbardziej uniwersalna.
O co jeszcze należy zadbać?
Chcąc zadbać o zdrowie swojego dziecka i skupić się na stanie jego kręgosłupa warto również pamiętać o tym, aby zapewniać mu odpowiednią dawkę sportu. Warto zadbać o dużą dawkę ruchu, która jednocześnie będzie sprawiała radość dziecku.Dyscypliną mającą zbawienny wpływ na problemy z plecami jest z pewnością pływanie. Nie należy popadać ze skrajności w skrajność – każdy rodzic powinien znaleźć swego rodzaju złoty środek. Ponadto, należy dbać o sposób odżywiania pociechy, a także o ergonomiczne stanowisko nauki w pokoju.
Ból kręgosłupa u dziecka sam w sobie nie jest niepokojącym objawem, pod warunkiem, że pojawia się sporadycznie np. w wyniku zabawy. Jeśli jednak zauważasz go coraz częściej, czym prędzej zgłoś się do doświadczonego fizjoterapeuty.
Sylwia Pierzchlewicz
mgr fizjoterapii, trener personalny