Narodziny dziecka to czas pełen radości, jednak wielu rodzicom kojarzy się także z ogromnym stresem. Mimo że o kobiecej depresji coraz częściej mówi się w mediach, to nadal jest to kwestia bagatelizowana. Z tego powodu niewiele osób wie, że ta przypadłość może wystąpić również u mężczyzn. Jak radzić sobie z depresją poporodową? Zapraszamy do lektury.
Depresja poporodowa – co to?
Depresja poporodowa to choroba, która pojawia się głównie u kobiet niedługo po urodzeniu dziecka. Rozpoczyna się jako tzw. “baby blues” i może dotyczyć nawet co 10. nowej mamy. Z reguły trwa około dwóch tygodni, ale przedłużająca się i nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przyczyn depresji poporodowej jest kilka np. zwiększona ryzyko pojawia się u kobiet, które już kiedyś zmierzyły się z tą chorobą, urodziły chore dziecko lub wcześniaka; nie mają wsparcia ze strony partnera i rodziny lub zostały samotnymi matkami. Do objawów depresji zalicza się m.in. zmęczenie, drażliwość czy bezsenność. Nie są to jednak jedyne znaki – wiele młodych mam może także czuć się bezwartościowo i bezradnie, doświadczać stanów lękowych, mieć obniżoną samoocenę. W przypadku zauważenia tychże objawów, warto wybrać się na konsultację lekarską.
Czy depresja poporodowa może wystąpić u ojca?
Depresja poporodowa u ojca może pojawić się krótko przed narodzinami potomka lub niedługo po porodzie. Wśród przyczyn takiego obrotu spraw wymienia się głównie zmiany hormonalne, które zachodzą w męskich organizmach – przykładowo, obniżony staje się poziom testosteronu i kortyzolu. Istnieją także inne czynniki, takie jak ważne zdarzenia życiowe (np. przeprowadzka czy utrata pracy, co w przypadku przyjścia na świat potomka może wzbudzać negatywne emocje). Ryzyko wystąpienia męskiej depresji poporodowej rośnie, gdy występuje ona również u matki dziecka – ojciec może wówczas czuć się odrzucony. Do objawów tej choroby zaliczyć można zmieniony apetyt, unikanie kontaktów z ludźmi, ogromne problemy ze snem czy przygnębienie. Wymienia się również tendencję do rozwijania nałogów, unikanie przebywania z noworodkiem i ciągłe odczuwanie lęku. Ponadto dzieci, których ojcowie cierpieli na depresję poporodową, są bardziej narażone na problemy emocjonalne i behawioralne, z powodu kłopotów z budowaniem więzi rodzic-dziecko.
Jak leczyć depresję poporodową?
W przypadku podejrzenia, iż młody ojciec cierpi na depresję poporodową, warto w pierwszej kolejności szczerze porozmawiać z nim o emocjach. Osoby, które zachorowały na tą przypadłość szczególnie potrzebują wsparcia i zrozumienia ze strony bliskich. Gorszy stan psychiczny i fizyczny z reguły trwa zaledwie kilka dni, jednak gdy apatia trwa znacznie dłużej, koniecznie należy wybrać się do lekarza (najlepiej psychoterapeuty), w celu fachowej diagnozy i ewentualnego rozpoczęcia leczenia. W przypadku depresji poporodowej stosuje się psychoterapię, a w ostateczności leki przeciwdepresyjne. Istnieje również Edynburska Skala Depresji Poporodowej, która służy wykrywaniu ryzyka tej choroby – jest to ankieta, dzięki której możliwe jest sprawdzenie swojego stanu zdrowia, jednak wynik należy skonsultować ze specjalistą.
Depresja to choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Osoba, która doświadcza tej dolegliwości, szczególnie potrzebuje wsparcia ze strony bliskich. Mężczyźni często nie okazują swoich emocji, dlatego warto wyciągnąć w ich kierunku pomocną dłoń.