Każdy miłośnik zwierząt domowych zgodzi się ze stwierdzeniem, że czworonogi są członkiem rodziny. Czy oznacza to, że powinniśmy im pozwalać na wszystko i powinny robić dokładnie to, co ludzie? Gdzie powinny spać zwierzaki – czy mogą spać z nami w jednym łóżku w sypialni?
Jeżeli posiadasz w domu czworonoga, to na pewno starasz się poświęcać mu jak najwięcej czasu. Niektórzy uwielbiają długie spacery, inni wybierają długie pieszczoty, jeszcze inni wybierają twardą tresurę. Niektórzy nadzwyczaj cenią sobie możliwość spania w jednym łóżku ze zwierzakiem. Czy jest to korzystne zarówno dla zwierzaka, jak i dla nas? Poniżej przedstawimy kilka podstawowych kwestii, które być może wpłyną na Twoją decyzję.
-
Komfort snu
Zwierzęta są ciepłe, miękkie, wygodne i kochane, ale niestety czasami mogą się rozpychać, zajmować dużo miejsca i układać się w najróżniejszy sposób. To trochę jak spanie w jednym łóżku z małym dzieckiem. Czasami utkwisz w jednej niewygodnej pozycji, a rano obudzisz się z uczuciem drętwienia i nadmiernym napięciem mięśniowym. Oczywiście są różne teorie mówiące o tym, że zwierzęta wybierają „chore” części naszego ciała, a układając się na nich stają się cudownymi uzdrowicielami. Można usłyszeć nawet plotki, że przy chorobie dyskowej, koty, które regularnie leżą na chorym odcinku kręgosłupa mogą doprowadzić do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Traktowalibyśmy to jednak z lekkim przymrużeniem oka i to na pewno nie powinna być główna metoda leczenia jakichkolwiek dolegliwości bólowych.
-
Higiena
Spanie z czworonogiem w jednym łóżku wymaga utrzymania znacznie większej higieny niż spanie w pojedynkę. Chyba za bardzo nie musimy tłumaczyć, dlaczego: nawet najbardziej czyste zwierzaki gubią sierść, przenoszą brud i różne bakterie. Nawet jeżeli Twój zwierzak nie wychodzi na spacery na zewnątrz, na pewno zostawia ślady swojej obecności na łóżku, kołdrze i pościeli. Nadmiar sierści, szczególnie podczas snu, może nasilić lub wywołać objawy alergii, nawet u osób, u których wcześniej alergia nie została stwierdzona. Jeżeli rano budzisz się z katarem, wysypką lub kichaniem, koniecznie zgłoś się do lekarza alergologa.
Są oczywiście skuteczne sposoby, pomagające utrzymać odpowiednią higienę we wspólnej sypialni. Po pierwsze musisz szczególnie dbać o czystość i sierść Twojego pupila. Koniecznie czyść łapy po każdym spacerze. Pomocne będą regularne kąpiele i czesanie zwierzaka. Po drugie zmieniaj często pościel. Dodatkowo możesz zakupić wytrzymały i wodoodporny pokrowiec, który ochroni Twój materac przed brudem i drobnoustrojami. Oczywiście wybierając materac, również rozważ zakup takich modeli, które ograniczają ilość drobnoustrojów w obrębie materaca. Śpiąc ze zwierzakiem raczej odradzamy materace bonelowe i kieszeniowe. Po trzecie zadbaj o odpowiednie warunki panujące w sypialni: wietrz pomieszczenie i zapewnij jego odpowiednią temperaturę. Zobaczysz jak te wszystkie nawyki poprawią Twoją jakość snu.
-
Budowanie więzi ze zwierzęciem
Pomimo tych wszystkich argumentów przeciwko spaniu z czworonogiem w jednym łóżku nie śmiemy nawet dyskutować na temat budowania więzi z pupilem. Obecność zwierzaka wpływa na nas kojąco: uspokajamy się, a poziom stresu znacznie się redukuje. Przytulanie i głaskanie zwierzaka mają same zalety dla naszego samopoczucia. Rano będziesz czuł się szczęśliwy, spokojny i zrelaksowany. Zwierzak może pomóc również w zaspokojeniu samotności u osób mieszkających w pojedynkę.
Pamiętaj, że decyzja spania bądź niespania ze zwierzakiem w jednym łóżku jest decyzją indywidualną. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi czy powinieneś spać ze swoim pupilem, czy nie. Pamiętaj jednak, że zwierzęta łatwo przyzwyczajają się do różnych udogodnień i później może Ci być ciężko odzwyczaić ich od jakiegoś rytuału bądź zachowania.
Mgr fizjoterapii Natalia Twarowska