Zaburzenia hormonalne to problem, który dotyka coraz większą ilość osób. Powoduje wiele uciążliwych objawów i dolegliwości – nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Spora część kobiet skarży się na bóle w dolnej części kręgosłupa. Z tego też powodu nasuwa się pytanie: czy ma to związek z nieprawidłową pracą organizmu w kwestii hormonów?
Najczęściej występujące zaburzenia hormonalne
Hormony to, najprościej mówiąc, substancje wytwarzane przez gruczoły dokrewne tworzące układ hormonalny. Decydują tak naprawdę o wszystkim, począwszy od zdrowia i nastroju, a kończąc na wyglądzie. Sam układ hormonalny jest niestety bardzo skomplikowanym systemem obejmującym między innymi tarczycę, przysadkę mózgową i jajniki. Z tego też powodu zaburzenia tej sfery występują tak często i są tak zróżnicowane. Jedną z nieprawidłowości, o której słyszy się zdecydowanie najczęściej, jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Szacuje się, że cierpi na nią około 20% kobiet w wieku rozrodczym. Zmiany prowadzące do wystąpienia tego zaburzenia są wywoływane przez zbyt dużą ilość męskich hormonów w organizmie. Kolejnymi problemami, z którym boryka się ⅕ społeczeństwa, jest niedoczynność i nadczynność tarczycy, a także – nieco rzadziej występująca – choroba Hashimoto. Zespół napięcia przedmiesiączkowego odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju wahania nastroju w tym wyjątkowym czasie w miesiącu również jest zaburzeniem hormonalnym, które diagnozuje lekarz.
Zaburzenia hormonalne a kręgosłup – jaki mają związek?
Zaburzenia hormonalne są problemem tak szerokim, że do dziś nie do końca wiadomo, co jest ich przyczyną oraz nie poznano wszystkich objawów z nimi związanych. Nie sposób jednak nie zauważyć, iż osoby dotknięte nieprawidłowością pracy hormonów bardzo często skarżą się na ból w dolnej części pleców. To nie przypadek – zaburzenia hormonalne są bowiem jedną z najczęściej występujących przyczyn zwyrodnienia kręgosłupa. Jest to schorzenie polegające na przedwczesnym zużyciu i deformacji krążków międzykręgowych oraz stawów kręgowych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Czytając ulotkę można natknąć się na działania niepożądane związane właśnie z kręgosłupem – to właśnie one zwiększają ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu w jego dolnej części.
Czy leczenie zaburzeń hormonalnych minimalizuje ból kręgosłupa?
Leczenie zaburzeń hormonalnych opiera się przede wszystkim na wdrożeniu odpowiednich leków oraz na regularnym badaniu się. Istotne jest również stosowanie odpowiedniej diety oraz dbanie o regularną aktywność fizyczną. Warto mieć jednak na uwadze, iż nawet najlepiej dobrana terapia hormonalna nie pozwoli pozbyć się wszystkich problemów – szczególnie tych związanych z kręgosłupem. W przypadku przewlekłego bólu pleców pomocna okaże się rehabilitacja oraz dbanie o ergonomiczne środowisko pracy i snu. W pewnych przypadkach nie obędzie się również bez leczenia objawowego polegającego na stosowaniu leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym w różnych formach.
Kręgosłup w dzisiejszych czasach jest bardzo narażony na wszelkiego rodzaju schorzenia. Wynika to między innymi z rodzaju pracy, która jest wykonywana przez większość osób. Jak się teraz okazało, również często występujące zaburzenia hormonalne oraz przyjmowanie antykoncepcji może prowadzić do ich wystąpienia. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest to, aby nie ignorować bólu i jak najszybciej wdrażać odpowiednią formę dbania o tę niezwykle ważną część ciała.