Nerwica to coraz częściej diagnozowane zaburzenie. Z jej objawami (zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej) zmaga się szacunkowo ponad ⅕ Polaków.
Czym jest nerwica?
Nerwica to zaburzenie psychiczne, którego przyczyny można szukać w dużej mierze w wydarzeniach z przeszłości. Nierozwiązane konflikty, silne przeżycia, czy urazy to problemy, które często leżą u źródła zaburzeń lękowych. Mogą one jednak wynikać również z nadmiernego, przewlekle występującego stresu. Objawy nerwicy nie mają korzeni w zmianach biologicznych lub fizycznym stanie organizmu. Przesłanki mogą nawracać cyklicznie, natomiast nieleczone zaburzenie potrafi występować latami z różnym nasileniem. Co ważne, pierwsze objawy zaburzeń lękowych mogą występować już w dzieciństwie, natomiast najczęściej są diagnozowane u osób w wieku 25-45 lat, czyli u tych, którzy są aktywni zawodowo i każdego dnia zmagają się z masą problemów do rozwiązania.
Objawy zaburzeń lękowych – te oczywiste i nieco mniej standardowe
Zjawiska powszechnie występujące mają to do siebie, że trudno określić ich jasne i powtarzające się objawy. Można mówić jedynie o bardziej i mniej standardowych symptomach, natomiast każdy pacjent może się zmagać z nieco innymi, niepokojącymi przesłankami. Zaburzenia lękowe najczęściej są łączone z niezrozumiałym strachem pojawiającym się w określonych sytuacjach. Osoby, u których zdiagnozowano nerwicę zmagają się również z niemal codziennym wrażeniem umierania lub nagłego wystąpienia objawów śmiertelnej choroby. Zmienność nastroju również często jest na porządku dziennym. Nerwica charakteryzuje się jednak wieloma objawami, które wydają się być bardzo mylące, bowiem sugerują chorobę typowo fizyczną. Wśród nich wymienia się problemy z oddychaniem, nudności, czy bóle różnych części ciała. Pacjenci uskarżają się również na świąd skóry, suchość jamy ustnej, a nawet zaburzenia widzenia i słyszenia. Takie symptomy są dla wielu z nich motywacją do wizyt u przeróżnych lekarzy (kardiologów, fizjoterapeutów, neurologów), którzy nie są w stanie zdiagnozować przyczyny problemu.
Diagnoza i leczenie
Aby postawiona diagnoza była trafna, konieczne jest obserwowanie i analizowanie występujących objawów. U pacjentów z zaburzeniami lękowymi niemal nie zauważa się czasu prawdziwego odprężenia – napięcie mięśni utrzymuje się cały czas, a tym samym powoduje dolegliwości bólowe i senność. Już bardzo uporczywy lęk i nasilony ból powinny być iskrą zapalną i motywacją do umówienia wizyty u terapeuty. Zasada co do diagnozy jest dość zawiła, bowiem im bardziej nietypowe objawy, im częściej zmienia się ich lokalizacja i im większa jest ich schematyczność, tym prawdopodobieństwo nerwicy rośnie. Leczenie tego zaburzenia jest procesem długotrwałym. Podstawowym sposobem na pożegnanie się z uporczywymi objawami jest psychoterapia, niekiedy uzupełniana leczeniem farmakologicznym.
Zdiagnozowanie nerwicy, choć nie jest najprostszym zadaniem, jest pierwszym krokiem do tego, by jakość życia pacjenta mogła się znacznie poprawić. Jeśli więc objawy wymienione powyżej wydają Ci się być łudząco podobne do tych, które towarzyszą Ci w codziennym życiu, być może cierpisz na zaburzenia lękowe. Unikaj jednak samodzielnego stawiania diagnoz – leczenie może być bowiem skuteczne jedynie wtedy, gdy będzie kontrolowane.