Cukrzyca oddziałuje na każdy narząd w naszym organizmie. Może być ona również przyczyną bólu pleców. Niestety jednak, wielu lekarzy w przypadku pacjentów skarżących się na dolegliwości kręgosłupa nie podejmuje diagnostyki w kierunku właśnie cukrzycy. Jak poznać, że to właśnie ta choroba może nam doskwierać?
Cukrzyca – choroba XXI wieku
Cukrzycę można już określić mianem choroby cywilizacyjnej, która coraz częściej staje się przyczyną zgonów. Rozróżnia się jej kilka rodzajów. Pierwsza, tak zwana cukrzyca pierwotna, zazwyczaj dotyka głównie dzieci i nieleczona może prowadzić do śmierci – w jej przypadku konieczne jest przyjmowanie insuliny. Drugi typ, znacznie popularniejszy, dotyczy przede wszystkim osób starszych i powstaje między innymi wskutek nieprawidłowego odżywiania. Może być powodowany również przez choroby trzustki. Po czym poznać, że cukrzyca może nas dotyczyć? Wśród najczęstszych objawów wymienia się:
- częste oddawanie moczu,
- poczucie pragnienia,
- spadek wagi,
- przewlekłe zmęczenie,
- apatię.
Oczywiście symptomy mogą mieć różny charakter, dlatego nie należy bagatelizować żadnych sygnałów, które wysyła nam organizm.
Cukrzyca, a ból kręgosłupa
Jednym z objawów, który może towarzyszyć cukrzycy jest ból kręgosłupa. Istnieje połączenie pomiędzy wysokim poziomem glukozy we krwi, a degeneracją krążków miedzykręgowych, ilością kolagenu typu 2 czy też występowaniem wolnych rodników. Inną przyczyną bólu pleców są też zaburzenia mikrokrążenia, na które narażone są osoby z wysokim poziomem cukru. Jednocześnie problemy z dolegliwościami bólowymi mogą być związane z otyłością czy też brakiem ruchu – wtedy remedium na problemy będzie zmiana stylu życia, która jest często zaleca w przypadku stwierdzenia cukrzycy. Warto jest podkreślić, że chorzy zazwyczaj skarżą się na dolegliwości występujące w okolicach odcinka szyjnego i lędźwiowego.
Czym jest neuropatia cukrzycowa?
Koniecznie należy też wspomnieć o neuropatii cukrzycowej, która stanowi najczęstszą komplikację związaną z cukrzycą. Wśród objawów wskazuje się tutaj mrowienie stóp i dłoni, które kojarzone jest z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa, lecz też dolegliwości bólowe mięśni, problemy z gojeniem się ran, a jeśli dojdzie do uszkodzeń żołądka, mogą pojawić się też mdłości czy wymioty. W takich okolicznościach konieczne jest wprowadzenie zdrowej diety oraz przyjmowanie odpowiednich leków – leczenie jest zależne od stadium zaawansowania problemów występujących powikłań jak np. “stopa cukrzycowa”.
Cukrzyca może powodować spustoszenie w prawie całym organizmie. Dlatego właśnie warto jest regularnie badać poziom cukru, a także prowadzić zdrowy styl życia!