Wpływ aluminium na organizm człowieka to temat budzący wiele kontrowersji. Czy pierwiastek chemiczny, nazywany również glinem, który przenika do naszych organizmów na wiele różnych sposobów, może być przyczyną chorób?
Skąd bierze się aluminium w naszych organizmach?
Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że aluminium niemal codziennie przenika na wiele różnych sposobów do ludzkich organizmów. Wskazać możemy chociażby, różnego rodzaju naczynia, na przykład talerze jednorazowe, tacki do grilla, foremki do ciast czy z folię, w którą zawijamy jedzenie. Wiele zależy też od tego, jakich garnków czy patelni używamy. Po pewnym czasie użytkowania lub wskutek zniszczenia akcesoria kuchenne mogą wydzielać szkodliwe związki chemiczne, dlatego warto jest dokładnie zapoznać się z informacjami dołączonymi do opakowania. Wróćmy jednak do kwestii związanych bezpośrednio z aluminium. Wiele pokarmów oraz napojów posiada w sobie ten pierwiastek, który w czasie jedzenia dostarczamy do organizmu. Wśród tych, zawierających aluminium możemy wymienić między innymi:
- gotowany szpinak,
- niektóre warzywa strączkowe, np. fasola,
- kawa,
- produkty mleczne w zależności od tego, jak przechowywane jest mleko.
Warto jest dodać, że niewielkie ilości glinu może nam dostarczać nawet woda, dlatego warto jest wyposażyć się w odpowiedni filtr.
Czy aluminium może nam zaszkodzić?
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia człowiek może spożyć 1 miligram glinu na kilogram masy ciała, nie musząc obawiać się o swoje zdrowie. Żeby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki, koniecznie pamiętajmy o tym, gdzie jeszcze aluminium się znajduje. Oprócz wspomnianych jednorazowych talerzykach, kubkach i sztućcach, . Jednak to nie wszystko: warto jest dodać chociażby, że koniecznie należy czytać składy np. kosmetyków, ponieważ aluminium może w nich występować. Pierwiastek zawierają też niektóre leki (oczywiście, nie powinniśmy rezygnować z medykamentów przepisanych nam przez specjalistów). Inną kwestią są również drogi oddechowe – tutaj zwłaszcza narażone są osoby pracujące w niesprzyjających warunkach. Pamiętajmy, że aluminium może występować pod różnymi skrótami wymienione w składach jedzenia, kosmetyków czy innych środkach, jak np. E 173, E 554 czy E 559.
Choroby wywołane glinem
Zakłada się, że aluminium przede wszystkim wpływa na pracę mózgu oraz nasz układ nerwowy. Wśród objawów zatrucia glinem możemy wymienić między innymi: kłopoty z koncentracją, zaburzenia mowy, ogólne osłabienie i zmęczenie, występowanie stanów depresyjnych czy też większą łamliwość kości. Istnieją również przypuszczenia, że spożywanie dużej ilości aluminium, w dłuższej perspektywie, spożywanie może powodować chorobę Alzheimera.
Chociaż dostarczanie sobie niewielkiej ilości aluminium nie powinno negatywnie wpływać na nasz organizm, to warto jest uważać. Oczywiście nie należy też popadać w skrajności i obawiać się wszędzie związku glinu.