Cystoskopia to jedno z najczęściej przeprowadzanych badań urologicznych. Polega na wprowadzeniu specjalnego narzędzia – cystoskopu – do dróg moczowych. Pozwala to na zbadanie wnętrza pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Badanie ma wiele zastosowań: pomaga wykryć guza pęcherza moczowego i diagnozować drogi moczowe. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat cystoskopii i jej zastosowań.
Czym jest cystoskopia?
Cystoskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu cystoskopu do cewki moczowej, a następnie do pęcherza moczowego. Cystoskop jest cienkim, giętkim narzędziem wyposażonym w kamerę oraz źródło światła.
Cystoskopia umożliwia specjaliście dokładnie zbadanie wnętrza tych narządów i ocenienie ich stanu. Zazwyczaj przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent zwykle nie wymaga hospitalizacji w tym celu.
Zastosowania cystoskopii
Cystoskopia ma wiele zastosowań w diagnostyce chorób układu moczowego. Najczęściej jest ona stosowana w celu wykrycia guza pęcherza moczowego oraz do diagnostyki chorób dolnych dróg moczowych, takich jak kamica pęcherza moczowego. Jest to również ważne badanie kontrolne, które pozwala na śledzenie wyników leczenia chorób układu moczowego.
Wykrywanie guza pęcherza moczowego i kontrolowanie kamicy pęcherza moczowego
Cystoskopia jest bardzo skuteczną metodą wykrywania guza pęcherza moczowego. W czasie badania lekarz może zobaczyć guz, jego wielkość, kształt i ustalić precyzyjnie położenie. Może również pobrać wycinek guza do badania histopatologicznego, które pozwoli na dokładne określenie rodzaju guza i ewentualnie stopnia jego złośliwości. W ten sposób możliwe jest zaplanowanie dalszego postępowania terapeutycznego.
Cystoskopia jest również bardzo pomocna w diagnostyce chorób dolnych dróg moczowych, takich jak kamica pęcherza moczowego. W czasie badania lekarz może zobaczyć kamienie, ich wielkość i położenie. W niektórych przypadkach, jeśli kamień jest niewielki, lekarz może próbować go usunąć podczas badania. Jeśli jednak kamień jest zbyt duży, może być konieczne usunięcie go w sposób chirurgiczny.
Przygotowanie do cystoskopii i przebieg badania
Przygotowanie do cystoskopii jest bardzo proste i polega na opróżnieniu pęcherza moczowego przed badaniem. Przed samym badaniem pacjent zwykle otrzymuje lek uspokajający, który zmniejsza niepokój i dyskomfort podczas badania. Czasem pacjent może również otrzymać znieczulenie miejscowe w postaci żelu, który jest aplikowany do cewki moczowej.
Cystoskopia jest przeprowadzana przez urologa. Pacjent zwykle leży na stole badawczym, a urolog wprowadza cystoskop przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. W czasie badania lekarz może wprowadzać specjalne narzędzia, które pozwalają na pobranie próbek tkanki lub usunięcie kamieni.
Czy cystoskopia jest bolesna?
Cystoskopia może być nieco nieprzyjemna i bolesna, ale zwykle jest to bardziej dyskomfort niż ból. Pacjent może odczuwać ucisk w czasie badania oraz podczas opróżniania pęcherza moczowego po badaniu. Po badaniu może doskwierać przez dobę lekkie pieczenie podczas oddawania moczu.
Gdzie można poddać się badaniu? Cystoskopia w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu: wiele prywatnych gabinetów, które umożliwiają to badanie w bardzo krótkich terminach. W mniejszych miastach trzeba liczyć się z kolejkami, jednak w gabinetach prywatnych są one znacznie mniejsze niż w przypadku wizyty na NFZ.
Artykuł sponsorowany