Coraz więcej Polaków prowadzi siedzący tryb życia. W dużej mierze jest to związane z pracą biurową, kiedy to zazwyczaj około 8 godzin spędzamy na krześle przy biurku. Skutkiem tego jest fakt, że znacznie częściej narzekamy na ból pleców oraz karku. Ulżyć naszemu kręgosłupowi mogą proste ćwiczenia, które możemy wykonać nawet w trakcie pracy.
Wpływ długotrwałego siedzenia na nasz kręgosłup
Siedzenie przez kilka godzin w tej samej pozycji ma bardzo negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Już po krótkim czasie mogą zacząć nam doskwierać bóle pleców, co związane jest z przeciążeniem odcinka lędźwiowego, prowadzące nawet do lordozy lędźwiowej. Podczas długotrwałej pracy przy biurku cierpi także odcinek szyjny, co skutkować będzie dyskomfortem w okolicach karku oraz szyi. Przez siedzący tryb życia nasz wygląd także może ulec zmianie; często pojawia się, tak zwany, “wdowi garb”, który objawia się zaokrąglonymi plecami oraz barkami i wysuniętą do przodu głową. Ulgę dla kręgosłupa mogą przynieść krótkie przerwy, w czasie których wstaniemy i przejdziemy się chociaż przez moment oraz częste zmiany pozycji na krześle.
Proste ćwiczenia do wykonania przy biurku
Ćwiczenia robione w czasie pracy przy biurku mają na celu poprawienie kondycji odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa, a także zmianę naszych nawyków związanych z pozycją siedzącą. Nie wymagają one dużo skupienia i spokojnie można je wykonywać w momencie, kiedy zajmujemy się codziennymi obowiązkami. Możemy tutaj wskazać chociażby wszystkim nam znane krążenia szyi. Naszą sylwetkę wzmocni napinanie mięśni brzucha. Efektowne będzie też zwykłe podnoszenie barków czy wypychanie w przód i w tył wyprostowanych rąk, a także skręty ciała na boki. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest także wstać i zrobić skłony. Już piętnaście powtórzeń każdego ćwiczenia może przynieść ulgę w bólu. W parze z ćwiczeniami powinna iść także właściwa pozycja podczas siedzenia. Nie możemy także zapomnieć o dobrze dobranym krześle, które będzie stanowiło podparcie dla kręgosłupa.
Praca przy biurku a rozciąganie się
Bardzo ważne w trakcie pracy jest rozciąganie. Jest świetnym sposobem na rozluźnienie napiętych przez wiele godzin pracy mięśni. Pomaga nam także zapanować nad stresem oraz uregulować oddech. Najprostszą metodą jest zwykłe przeciągnięcie się podczas siedzenia. Warto jednak również skupić się na poszczególnych partiach ciała. Chcąc zająć się mięśniami szyi można chociażby pochylić głowę do przodu i na boki skręcając ją raz w prawo i raz w lewo. Pomoże nam w tym ręka przytrzymująca skręconą w jednym kierunku głowę. Prostszym ćwiczeniem będzie przykładowo ściąganie łopatek połączone z cofaniem barku.
Ćwiczenia podczas pracy przy biurku mogą w znaczny sposób poprawić kondycję naszego kręgosłupa oraz wpłynąć na dobre samopoczucie. Warto jednak również zastanowić się nad innymi formami aktywności fizycznej, które wykonywać będziemy po wyjściu z biura. Dla naszego zdrowia bardzo dobra jest chociażby joga czy zwykły stretching.
Artykuł jest odzwierciedleniem wiedzy i doświadczeni autora. Żadna porada internetowa nie zastąpi wizyty u specjalisty.