Podjąłeś/aś decyzję o zakupie nowego materaca. Z pewnością wcześniej poświęciłeś/aś dużo czasu, aby wybrać ten idealny. Już nie możesz doczekać się tych przespanych nocy, w trakcie których poczujesz ukojenie i rozluźnienie mięśni. Co jednak, jeżeli okaże się, że po kilku nocach spędzonych na nowo zakupionym materacu dzieje się zupełnie odwrotnie – odczuwasz sztywność i pojawiają się dolegliwości bólowe? Na dodatek okazało się, że nie ma możliwości zwrotu lub wymiany materaca. Nie załamuj się! Ten artykuł przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie i poniżej znajduje się krótkie pogotowie ratunkowe, które uratuje Twój nowy, nietrafiony materac.
Co zrobiłem/am źle?
Prawdopodobnie wybrany materac jest zbyt twardy materac. Nieprawidłowo dopasowana twardość materaca sprawia, że w sposób nieodpowiedni rozkłada się obciążenie całego Twojego ciała. Niepoprawnie układa się cały kręgosłup, barki i biodra i nadmiernie napinają się mięśnie karku i mięśnie tułowia. To może powodować wybudzanie się w ciągu nocy, sztywność, ból promieniujący i drętwienie kończyn. Gorszy jest również przepływ krwi w Twoim całym ciele. Niestety to może przekładać się na Twoje samopoczucie i funkcjonowanie w życiu codziennym.
Ratunku? Co mogę w takim razie zrobić?
Oczywiste jest, że nie wyrzucisz nowo zakupionego materaca i nie kupisz kolejnego. Najlepszy rozwiązaniem, które trwale poprawi Twój komfort użytkowania materaca, będzie zakup dodatkowego materaca nawierzchniowego, czyli toppera. Zadaniem toppera jest zmniejszenie twardości materaca. Jeżeli zainwestujesz w wyższy model, to dodatkowo ochronisz materac przed drobnoustrojami i przed kurzem. Jest to także idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ toppery mają właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne oraz często posiadają ściągany pokrowiec z możliwością prania. A przede wszystkim materac nawierzchniowy poprawi Twoją jakość snu i wreszcie znikną dolegliwości bólowe spowodowane wcześniejszą twardością materaca!
Z czego zbudowany jest topper?
Zazwyczaj grubość materaca nawierzchniowego waha się pomiędzy 3 a 8 cm. Zbudowany jest z różnych rodzajów wypełnienia. Najczęściej jest to pianka termoelatyczna, jak w przypadku modelu marki Hilding Anders ALT, która charakteryzuje się miękkością i łatwością w dopasowaniu do ciała i krzywizn kręgosłupa. Innym materiałem wykorzystywanym w topperach jest lateks cechujący się wysoką sprężystością i antyalergicznością. Warto zainteresować się również topperem zbudowanym z pianki wysokoelastycznej FloFom o właściwościach poprawiających termoregulację. Ten materac nawierzchniowy to dobry wybór dla osób borykających się z nadmierną potliwością podczas snu – koniecznie sprawdź model firmy Hilding Anders TENOR. Oprócz wypełnienia topper składa się z pokrowca z zamkiem błyskawicznym, dzięki któremu bez problemu zadbasz o jego świeżość i czystość.
Jak uniknąć wyboru zbyt twardego materaca w przyszłości?
Najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie różnych materacy w praktyce. Wybierz kilka potencjalnie odpowiednich modeli i połóż się na nich na plecach i na boku. Przy optymalnie dobranym materacu nie będziesz w stanie włożyć swojej dłoni pod dolny odcinek kręgosłupa, co oznacza, że kręgosłup jest prawidłowo podparty. Przy nieodpowiedniej twardości kręgosłupa będziesz mógł swobodnie wsunąć dłoń pod dolny odcinek kręgosłupa, a to oznacza, że Twój kręgosłup jest ułożony niepoprawnie i mogą pojawić się dolegliwości bólowe i napięcie mięśni. Leżąc na boku sprawdź, czy Twoje barki, kręgosłup i biodra znajdują się w jednej linii. Zbyt twardy lub zbyt miękki materac spowodują zapadanie się barków bądź bioder do środka materaca, co również niekorzystnie wpłynie na Twoją postawę ciała.
Mgr fizjoterapii Natalia Twarowska
1 komentarz
muszę spróbować z nawierzchniowym.