Anatomia palpacyjna polega na wykorzystaniu dłoni, jako narzędzia do zlokalizowania i zidentyfikowania różnych struktur i tkanek w ciele człowieka. Ciało reaguje na dotyk dłoni terapeuty, ta swoista relacja pozwala nie tylko na stawianie diagnozy, ale może również przynosić efekty terapeutyczne. Umiejętność różnorodnego ułożenia dłoni i sposobu zastosowania nacisku na pożądaną głębokość, przy jednoczesnym odczytywaniu informacji, płynących z ciała, staje się podstawą do właściwej aplikacji technik terapii manualnych.
Czym jest anatomia palpacyjna
Anatomia Palpacyjna to dziedzina medycyny, która w sposób najbardziej trafny, umożliwia wskazanie określonych struktur oraz wykrycie ich ewentualnych patologii. Opiera się na szerokiej wiedzy anatomicznej oraz na zdolności palpacji. Poszczególne struktury różnią się od siebie kształtem, twardością czy głębokością ułożenia. Trudności pojawiają się wtedy, gdy te same struktury u różnych pacjentów nie są identyczne ani tak samo rozmieszczone i jeszcze posiadają nieco odmienny kształt. Dlatego tak ważny w tej metodzie jest dotyk, dokładny, stonowany, wyczulony na wszelkie zmiany czy odstępstwa od normy. Właściwie przeprowadzone badanie, poparte szczegółową i szeroką wiedzą teoretyczną, pozwoli na postawienie trafnej, właściwej diagnozy, która z kolei jest warunkiem do skutecznego leczenia.
Czy każdy obszar ciała można poddać palpacji?
Tak, jak najbardziej. Zaraz po tym, jak fizjoterapeuci i osteopaci posiądą wiedzę na temat anatomii opisowej, topograficznej i anatomii palpacyjnej oraz zdolność badania palpacyjnego, mogą przystąpić do pracy na poszczególnych obszarach ludzkiego ciała. Palpować można zatem okolice głowy, okolice tułowia: klatki piersiowej, brzucha, grzbietu, kończyny górnej, kończyny dolnej, a także układy: kostno-stawowy (kości, stawy, więzadła), układ mięśniowo-powięziowy, układ krwionośny z elementami układu chłonnego i układ nerwowy.
W procesie rozpoznawania dolegliwości i dysfunkcji, należy każdorazowo brać pod uwagę diagnostykę wykluczeniową wybranych schorzeń aparatu ruchu. Istotą diagnostyki różnicowej jest ocena prawdopodobieństwa, że dany objaw kliniczny występuje w danej chorobie.
Jakie umiejętności powinien posiadać dobry fizjoterapeuta?
Anatomia palpacyjna nie jest łatwą metodą rozpoznawania narządów i tkanek. Wymaga od fizjoterapeuty lub osteopaty zaangażowania wielu zmysłów w nacisk, czucie, odczytywanie reakcji pacjenta itp.
Jakie zatem szczególne umiejętności powinien posiadać?
- znajomość poprawnych gestów stosowanych w badaniu palpacyjnym
- prawidłowe rozpoznawanie struktur anatomicznych w oparciu o badanie palpacyjne
- znajomość anatomii opisowej i topograficznej
- poprawne rozpoznawanie dysfunkcji i patologii w oparciu o badanie palpacyjne
- empatia i zrozumienie problemów pacjenta
- umiejętności w zakresie komunikacji werbalnej i niewerbalnej
- przestrzeganie etyki zawodowej
- cierpliwość i wewnętrzny spokój
- kompleksowe traktowanie ludzkiego ciała
Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej, zapraszamy do artykułu na naszym blogu: https://versusmedicus.pl/anatomia-palpacyjna-w-praktyce-terapeutycznej/. Natomiast jeżeli chcą Państwo nauczyć się więcej, to oferujemy szkolenia z Anatomii Palpacyjnej. Na stronie Versus Medicus zamieściliśmy cele szkolenia i bardzo szczegółowy program.
Artykuł sponsorowany