Odczuwasz złe samopoczucie? Zacząłeś kichać? Pojawił się wodnisty katar? A może zaczyna Cię drapać w gardle? To prawdopodobnie pierwsze objawy przeziębienia. Jak sobie z nimi radzić? Kiedy i po jakie leki na przeziębienie sięgnąć? Wyjaśniamy.
Przeziębienie i co dalej?
Przeziębienie, czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych to bardzo powszechna dolegliwość, która najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Nietrudno ją „złapać”, ponieważ do zakażenia może dojść zarówno drogą kropelkową, jak i przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Najczęstszymi „winowajcami” są rynowirusy, choć odpowiedzialne mogą być także koronawirusy oraz inne.
Dobra wiadomość jest taka, że pomimo iż przeziębienie jest bardzo częstą chorobą, nie jest ona poważna, a jej objawy utrzymują się tylko przez ok. 7 dni. Najczęstszymi symptomami świadczącymi o przeziębieniu są:
- katar (zwłaszcza wodnisty) połączony z uczuciem suchości w nosie,
- chrypka i ból gardła,
- kichanie,
- stan podgorączkowy (do 38°C).
Infekcja rozwija się powoli i stopniowo. Jej kulminacja następuje ok. 3-4. dnia od wystąpienia pierwszych objawów, po czym zaczynają one ustępować. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim trzeba stworzyć organizmowi dobre warunki do samodzielnej regeneracji. Zalecane są:
- prawidłowe nawodnienie organizmu (średnio min. 1,5 l dziennie),
- dużo odpoczynku – przeziębienie najlepiej „przeleżeć”,
- zadbanie o dobre nawilżenie powietrza w pomieszczeniu i regularne wietrzenie.
Gdy zaś chodzi o leczenie przeziębienia, ma ono charakter objawowy.
Jakie leki na przeziębienie są polecane?
Jeśli infekcja ma łagodny przebieg, leki na przeziębienie nie są konieczne. Można jednak sięgnąć po środki pomocnicze, które pomogą zmniejszyć uciążliwość przykrych dolegliwości – np. bólu gardła czy kataru. Mogą to być np.:
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. z paracetamolem,
- leki przeciwzapalne z grupy NLPZ, np. z ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym,
- leki, które pomagają udrożnić nos i zmniejszyć opuchnięcie śluzówki wywołane katarem, np. z oksymetazoliną czy pseudoefedryną, alternatywnie można sięgnąć po wyroby medyczne do płukania nosa, np. aerozole z wodą morską.
Pamiętaj! Jeżeli objawy infekcji nasilają się, pojawiły się bóle mięśni, uporczywy kaszel czy gorączka powyżej 38°C, skonsultuj się z lekarzem.
Artykuł sponsorowany