Terapia manualna to szeroko stosowana metoda leczniczo-diagnostyczna, która wspomaga leczenie zaburzeń narządu ruchu, a także chorób kręgosłupa czy stawów. Jej głównym celem jest przywracanie ruchomości stawów, rozluźnianie mięśni, a także minimalizowanie dolegliwości bólowych, jakie mogą występować przy różnego rodzaju schorzeniach.
Jak się okazuje, problemy związane z narządem ruchu dotyczą nie tylko osób po wypadkach czy kontuzjach, ale często są również efektem trybu życia, nadwagi czy przebytych chorób. W związku z tym terapię manualną wykorzystuje się zarówno w ortopedii, reumatologii, jak i neurologii – słowem, wszędzie tam, gdzie kluczowa jest praca z ciałem.
Kiedy stosuje się terapię manualną?
Techniki terapii manualnej są szeroko wykorzystywane w procesie leczenia narządu ruchu. Używane przez specjalistów metody pracy z ciałem, takie jak uciski punktów spustowych, chwyty mobilizacyjne, manipulacje, stretching, masaż poprzeczny czy neuromobilizacje skutecznie oddziałują na mięśnie, stawy oraz więzadła, pomagając stopniowo odzyskiwać utraconą sprawność. Z uwagi na wszechstronne zastosowanie technik terapii manualnej okazuje się wsparciem m.in. w leczeniu:
- bólu kręgosłupa,
- zwyrodnień stawów,
- dyskopatii,
- zaburzeń napięcia mięśni,
- stanów lękowych,
- migreny,
- problemów ze snem,
- kontuzji sportowych,
- przewlekłego stresu
Jakie korzyści płyną z systematycznej terapii manualnej?
Jednym z największych atutów indywidualnej pracy z ciałem jest możliwość dostosowania technik czy ich natężenia do bieżących potrzeb pacjenta. Ma ona tę zaletę, że stanowi doskonałe uzupełnienie innych form terapii, a do tego bardzo często okazuje się przyczynkiem do zmiany codziennych nawyków.
Regularne korzystanie ze wsparcia terapeuty manualnnego lub osteopaty zmniejsza bądź też całkowicie redukuje ból oraz poprawia ruchomość stawów, zwiększając tym samym zakres ruchu. Co ważne, terapia manualna niesie za sobą długofalowe korzyści – w tym m.in. zwiększenie elastyczności i ruchomości tkanek. Nie bez znaczenia jest również to, że skutecznie zmniejsza napięcie mięśni, a także stany zapalne.
Terapia manualna kręgosłupa razem z masażem czy też szeregiem technik osteopatycznych służy poprawie zdrowia i samopoczucia pacjentów. Szukając sprawdzonego gabinetu w Warszawie, warto rozważyć zlokalizowane w dzielnicy Ursus centrum OSTEOMEDIS, w którego ofercie oprócz terapii manualnej znajdują się również m.in. rehabilitacja wad postawy, fizjoterapia uroginekologiczna, osteopatia czy kinesiotaping.
Artykuł sponsorowany