Jedną z wad postawy, które dotykają dorastającą młodzież, jest choroba Scheuermanna. Jej objawy często występują w niewielkim nasileniu – z tego względu dość często ją zdiagnozować. Jednak po ustaleniu rozpoznania można wdrożyć skuteczne leczenie, które umożliwi zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawienie wyglądu sylwetki.
Czym jest choroba Scheuermanna i jakie są jej objawy?
Choroba Scheuermanna jest nazywana inaczej jałową martwicą kręgosłupa. Jest jedną z wad postawy, które pojawiają się w wieku nastoletnim. Najczęściej pierwsze objawy ujawniają się w okolicach 13 roku życia. Podłożem dolegliwości jest zbyt małe ukrwienie tkanki kostnej. Przyczyną jest przerwanie naczyń, których zadaniem jest zaopatrywanie kości w krew. Czym objawia się ta choroba kręgosłupa? Kręgi przestają mieć prawidłowy, prostokątny kształt. Zaczynają przypominać klin. Odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa wysuwa się do przodu, a część piersiowa i krzyżowa cofa się do tyłu. Plecy stają się okrągłe, a barki pochylają się. Charakterystyczne dla tej wady postawy jest także widoczne uwypuklenie brzucha. Bardzo ważne jest to, aby objawy te zostały zauważone jak najszybciej. Jeśli choroba nie będzie leczona przez kilka lat, zmiany, które zaszły w budowie kręgosłupa będą już nieodwracalne.
Przyczyny choroby Scheuermanna
Istnieje kilka głównych przyczyn, które stanowią czynnik zapalny dla choroby Scheuermanna. Pierwsza z nich to genetyka. Nieprawidłowości w budowie kręgów mogą być spowodowane również przeciążeniami podczas aktywności fizycznej, zaburzeniami hormonalnymi, a także mikrourazami trzonów kręgowych. Czynnikiem zapalnym mogą okazać się także choroby w obrębie układu krwionośnego – w tym w szczególności zakrzepy i zatory. Aby możliwe było skuteczne leczenie Scheuermanna ważne jest przeprowadzenie dokładnego postępowania diagnostycznego, które umożliwi jasne ustalenie przyczyny. Wynika to z tego, że nie w każdym przypadku wystarczające będzie leczenie objawowe. Czasem konieczne okaże się odwołanie właśnie do genezy całego problemu.
Leczenie Scheuermanna – podstawa to fizjoterapia kręgosłupa
Choroby kręgosłupa diagnozuje się głównie poprzez analizę zdjęć RTG, rezonans magnetyczny oraz tomograf komputerowy. Nie inaczej jest też w przypadku choroby Scheuermanna. Osoby zmagające się z tą wadą postawy muszą przede wszystkim regularnie korzystać z fizjoterapii kręgosłupa. Składa się ona przede wszystkim z terapii manualnej oraz z ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie partii mięśniowych odpowiedzialnych za prawidłową postawę. Dodatkowo lekarze zalecają z reguły noszenie gorsetu ortopedycznego. W skrajnych przypadkach może okazać się, że konieczne będzie leczenie operacyjne.
Choroba Scheuermanna to poważna wada postawy, która powinna zostać wykryta jak najwcześniej – tylko wtedy będzie możliwe podjęcie skutecznego i efektywnego leczenia. Podstawą terapii są regularne ćwiczenia, terapia manualna i systematyczne noszenie gorsetu. Najlepsze efekty są możliwe do osiągnięcia, jeśli lekarz współpracuje z fizjoterapeutą. Warto przywiązać dużą wagę do całego procesu leczenia – zmiany pozostawione same sobie mogą okazać się nieodwracalne.