Świat się zmienia i choroby reumatyczne obecnie towarzyszą nam w każdym wieku. Wśród nich znajduje się grupa określana jako spondyloartropatie. W ich przebiegu dochodzi do zapalenia stawów – zarówno w kończynach, jak i w kręgosłupie. Może nawet rozwinąć się choroba Bechterewa! A czym ona jest oraz czy stanowi dla nas zagrożenie?
Czym jest choroba Bechterewa i jakie są jej przyczyny?
Choroba Bechterewa, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – w skrócie ZZSK, to przewlekły i postępujący proces zapalny, obejmujący dyski międzykręgowe i więzadła kręgosłupa. W miejscach zmienionych odkładają się sole wapnia, a następnie dochodzi do kostnienia i stopniowego usztywnienia. Tempo postępowania tego procesu zależy od organizmu. Szacuje się, że częstotliwość występowania tego schorzenia w naszej populacji jest na poziomie od 0,2% do 1,4%. Obecnie uważa się, że choroba Bechterewa rozwija się z uwagi na kilka różnych czynników, w tym autoimmunologicznych, środowiskowych czy genetycznych, które mają tutaj kluczowe znaczenie. Oprócz tego warto pamiętać o czynnikach sprzyjających występowaniu ZZSK, takich jak problemy z odpornością, infekcje bakteryjne czy zmiany hormonalne na koniec okresu dojrzewania. A po czym można rozpoznać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Najczęstsze objawy choroby Bechterewa
Objawy choroby Bechterewa mogą różnić się w przebiegu i obrazie klinicznym w zależności od pacjenta. Jednak za cechę charakterystyczną uważa się ból kręgosłupa, który nie ustępuje w spoczynku, nasila się w nocy oraz ustępuje pod wpływem aktywności fizycznej. Wszelkie dolegliwości pojawiają się natomiast przed ukończeniem 40. roku życia. Oprócz tego do innych objawów zaliczyć można:
- ogólne osłabienie i stany podgorączkowe,
- brak apetytu i chudnięcie,
- ból w klatce piersiowej nasilający się podczas kaszlu lub kichania,
- tępy ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
- ograniczenia ruchomości w odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa diagnozuje się badaniem obrazowym, czyli RTG lub MRI. Oprócz tego lekarz zleca badania laboratoryjne opierające się na oznaczeniu antygenu HLA-B27, który jest markerem tej choroby, a także wskaźnika stanu zapalnego.
Terapia i metody leczenia ZZSK
Niestety, choroby tej nie można w pełni wyleczyć, jednak istnieje wiele metod rehabilitacji oraz mamy dostęp do skutecznych leków, dzięki którym pacjent może zachować sprawność przez wiele lat. W samym leczeniu ZZSK stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy oraz leki immunosupresyjne. Dodatkowo poprawę kondycji dają nowoczesne leki biologiczne, czyli inhibitory interleukiny 17 lub blokery TNF-α. W zaawansowanych przypadkach pacjent może zostać skierowany na operację.
Choroba Bechterewa ostatecznie może prowadzić do trwałego kalectwa. Właśnie dlatego warto już dziś udać się do lekarza z niepokojącymi nas objawami i sprawdzić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia!