Niezwykle łatwo jest nabawić się kontuzji ręki, trudniej jest jednak samodzielnie dociec przyczyny. Zamiast ignorować nieprzyjemne objawy, lepiej zgłosić się do odpowiedniego specjalisty – do chirurga ręki.
Czym zajmuje się chirurgia ręki?
Zgodnie z nazwą zajmuje się praktycznie całą ręką – kośćmi, stawami, mięśniami, nerwami, więzadłami, ścięgnami oraz naczyniami krwionośnymi. Wbrew pozorom wizyta u chirurga ręki wcale nie wiąże się z operacją – specjaliści z tej dziedziny mają również wiedzę na temat leczenia nieoperacyjnego, a także rehabilitacji. Wynika to z tego, że aby zostać chirurgiem ręki, najpierw trzeba uzyskać II stopień specjalizacji z ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej lub chirurgii plastycznej.
Jakie schorzenia leczy chirurg ręki?
Chirurg ręki zajmuje się między innymi takimi przypadłościami: zespoły uciskowe nerwów obwodowych (np. zespół cieśni nadgarstka), choroby ścięgien, więzadeł i mięśni (np. kciuk trzaskający, łokieć golfisty), guzy ręki (np. tłuszczaki, ganglion ręki), złamania kości ręki, uszkodzenia chrząstki stawowej i stawów ręki, uszkodzenia więzadeł nadgarstka i palców ręki, uszkodzenia naczyń krwionośnych, uszkodzenia nerwów (pośrodkowego, łokciowego i promieniowego).
Jakie zabiegi przeprowadza chirurg ręki?
Chirurg ręki zajmuje się m.in. przeszczepami tkanek (przeszczepy proste i złożone) w celu przywrócenia sprawności trwale uszkodzonej tkanki. Stosowane są również plastyki płytowe, które pozwalają na leczenie odsłoniętych kości, nerwów oraz głębokich ubytków. Nie sposób nie wspomnieć również o leczeniu blizn, do czego wykorzystuje się różne metody. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zabiegi wykonywane przez chirurga ręki, są metodami operacyjnymi, a wiele z nich jest mało inwazyjnych.
Kto powinien zgłosić się do chirurga ręki?
Zgłosić się może każdy, kto cierpi na któreś z powyższych schorzeń lub po prostu zmaga się z dolegliwościami ręki. Warto pamiętać, że ta specjalność medycyny zajmuje się nie tylko zabiegami rekonstrukcyjnymi rękami, ale też zabiegami regeneracyjnymi uszkodzonych tkanek (mimo że w Polsce można spotkać taką pomoc tylko w nielicznych miejscach). Jednym z miejsc, gdzie można uświadczyć takiej pomocy, jest gdańska klinika poświęcona przede wszystkim właśnie tematowi ręki: chirurgrekigdansk.pl
Artykuł sponsorowany