Brak apetytu u dziecka to jeden z najczęściej spotykanych problemów, które dotykają rodziców. Istnieją różne czynniki, które wywołują niechęć do jedzenia. Przyczyną braku apetytu u dziecka może być zbyt monotonna dieta, bądź też występowanie różnych chorób. Trudności z nakłonieniem pociechy do jedzenia nie muszą mieć jednak podłoża patologicznego. Istnieją też skuteczne sposoby na to, aby dziecko zaczęło chętniej przyjmować posiłki i próbować nowych składników diety.
Zaburzenia łaknienia
Jeżeli dziecko nie chce jeść tylko sporadycznie, zwykle nie ma powodu do obaw. Jeżeli jednak brak apetytu występuje regularnie i towarzyszy temu spadek wagi, warto poznać przyczyny zaburzeń łaknienia. Niechęć do jedzenia nie zawsze wiążę się z poważną chorobą. W specyficznych sytuacjach przyczyną są zaburzenia w relacjach z rodzicem, co zwykle występuje w okresie niemowlęcym i wiąże się z niezaspakajaniem konkretnych potrzeb – takich jak poczucie bezpieczeństwa, bliskości czy miłości. Niechęć do spożywania posiłków może też mieć związek z jedzeniem selektywnym, które polega na nieakceptowaniu różnych potraw i zwykle pojawia się na etapie wprowadzania nowych produktów do diety. Jeżeli dziecko nie ma żadnych niepokojących objawów i czuje się dobrze, łaknienie prawdopodobnie samo się unormuje. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczynają występować niedoboru białka, witamin czy składników mineralnych. Dziecko może się bowiem gorzej rozwijać fizycznie i psychicznie.
Zdrowotne przyczyny utraty apetytu
Brak apetytu u dziecka może być spowodowany różnymi czynnikami zdrowotnymi. Dotyczy to np. alergii pokarmowej, prowadzącej do odczuwania dyskomfortu i bólu w układzie trawiennym, wzdęć, biegunek czy wymiotów. U wielu uczniów szkół i przedszkoli występują zakażenia pasożytnicze, prowadzące do problemów skórnych, osłabienia czy bólów głowy. Zaburzenia łaknienia są również objawem anemii, zespołu złego wchłaniania, niewyrównanej cukrzycy, choroby nowotworowej oraz infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Brak apetytu u dziecka może mieć związek także z czynnikami o podłożu psychologicznym, a tym samym nieorganicznym. Dotyczy to zwykle trudności z przyjmowaniem jedzenia, które trwają powyżej jednego miesiąca. Utrata apetytu występująca np. w początkowym okresie pójścia do szkoły czy przedszkola zwykle mija samoistnie, dlatego nie wymaga interwencji specjalisty. Jeżeli jednak problemy się nasilają, pomocy będzie lekarz pediatra online. W razie potrzeby wystawiona zostanie przez niego recepta na leki pobudzające łaknienie.
Utrata apetytu u dziecka a złe nawyki żywieniowe
Problemy z zaburzeniami łaknienia u dzieci często mają swoją przyczynę w niewłaściwych nawykach żywieniowych. Nie dotyczy to wyłącznie konsumpcji nadmiernej ilości słodyczy, które dostarczają do organizmu puste kalorie i powodują zwiększenie tkanki tłuszczowej. Utrata apetytu u dziecka może być spowodowana również ponaglaniem w czasie jedzenia, podawaniem zbyt dużych porcji czy serwowaniem jedzenia z nadmierną częstotliwością. Zdaniem dietetyków, wielu przedszkolaków i uczniów przyjmuje zbyt małe ilości płynów. Woda jest niezbędna dla poprawnej pracy organów wewnętrznych. Pediatra online 24h na dobę udziela specjalistycznych porad pod tym kątem, dzięki czemu można się do niego zwrócić o pomoc w dowolnym momencie.
Konsekwencje braku apetytu u dziecka
Jeżeli utrata apetytu u dziecka jest długotrwała, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Problem ten nie może być bagatelizowany. Oprócz utraty masy ciała, niechęć do jedzenia wywołuje też niedobory składników odżywczych. W konsekwencji osłabia się odporność dziecka, a także występują u niego kłopoty z koncentracją czy przewlekłe zmęczenie. Długotrwała utrata apetytu może poważnie zaburzyć rozwój dziecka, warto szybko reagować i skontaktować się z lekarzem. Konsultacje pediatryczne pozwolą na rozpoznanie przyczyn problemu, a także podjęcie odpowiednich działań. W razie potrzeby rozpoczęte zostanie leczenie za pomocą środków, na które wystawiana jest erecepta.
Artykuł sponsorowany