Ból nerek potrafi być bardzo intensywny i skutecznie utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Dlaczego się pojawia i jak najlepiej się go pozbyć? Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się więcej o tej nieprzyjemnej dokuczliwości!
Po czym poznać ból nerek?
Gdzie bolą nerki? Na samym początku należy dokładniej określić, w którym miejscu ból nerek może się pojawić. Narządy znajdują się w obrębie jamy brzusznej, z dwóch stron, za żołądkiem. Zazwyczaj osoby, które muszą zmagać się z tą dolegliwością skarżą się na, nieprzyjemne uczucie które pojawiaja się w dolnej części pleców lub też ból przypominający kolkę. Warto jest odpowiedzieć sobie na również na pytanie – do czego służą nerki? Pełnią one bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ niezbędne są, abyśmy byli w stanie pozbyć się z organizmu niepotrzebnych składników przemiany materii: stanowią one rolę swego rodzaju filtra. Po czym poznać ból nerek i jakie objawy mu towarzyszą? Można tu wymienić między innymi:
- dużą intensywność odczuć,
- wystąpienie obrzęku,
- pojawiający się metaliczny posmak w ustach,
- wszelkiego rodzaju kłopoty z oddawaniem moczu.
Dlaczego bolą nas nerki
Skąd w ogóle bierze się ból nerek? Przyczyn może być naprawdę wiele: zaczynając od chorób aż po urazy mechaniczne powstałe, na przykład, w wyniku wypadków. Najczęściej występującym problemem jest kamienica nerkowa, potocznie nazywana “kamieniami na nerkach”. Innym kłopotem jest zapalenie śródmiąższowe zapalenie nerek, które w idzie w parze z wysoką temperaturą, krwiomoczem, bólami stawów czy też wysypką. Koniecznie też trzeba wspomnieć o raku nerek, który prowadzi do ogólnego wyniszczenia organizmu, a objawia się bólem, krwią w moczu, podwyższoną temperaturą czy zgrubieniami w okolicy brzucha. Pamiętajmy, że wszystkie nieleczone problemy z nerkami mogą mieć naprawdę tragiczne konsekwencje, między innymi kłopoty z ciśnieniem tętniczym krwi, a nawet wstrząsy czy w skrajnych przypadkach – śmierć.
Leczenie bólu nerek
Gdy tylko zauważymy pierwsze niepokojące objawy koniecznie powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. W zależności od tego, jaki problem zostanie zdiagnozowany może być wdrożone leczenie farmakologiczne, jednak w przypadku wyżej wymienionych chorób, często konieczna może być operacja. Ważna jest również odpowiednia profilaktyka: pamiętajmy o optymalnym nawodnieniu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób nerek należy też unikać używek oraz pamiętać o zachowaniu odpowiednio zbilansowanej diety.
Z nerkami nie ma żartów! Pamiętajmy, aby nie bagatelizować żadnych dolegliwości i reagować tak szybko, jak to możliwe!