Kolana – mało kto z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną funkcję w naszym życiu codziennym pełnią. Pozwalają nam prawidłowo poruszać się czy uprawiać sport. Jednak praktycznie w każdej chwili są one narażone na szereg przeciążeń, które mogą doprowadzić do bólu, który utrudnia nam chodzenie. Jak zatem prawidłowo interpretować ból kolan? Czy zawsze oznacza to samo? I najważniejsze pytanie – jak go pokonać?
Przyczyny bólu kolan
Staw kolanowy jest największym stawem w całym ciele, dlatego też jego budowa jest bardzo skomplikowana. Jego prawidłowe działanie zapewnia nam pełen zakres ruchów całej nogi, jednak niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej możemy odczuwać ból w kolanie. Złożona budowa oraz lokalizacja sprawia, że jest bardziej podatny na urazy. Ból kolan może mieć szereg różnych przyczyn, dlatego należy każdą z nich rozważyć, jeśli chcemy go pokonać. Bolący staw kolanowy może być skutkiem:
- nadwagi – dodatkowe kilogramy zwiększają nasz ciężar, a więc kolana są bardziej obciążone,
- aktywności fizycznej – zarówno brak ruchu (siedzący tryb życia), jak i jego nadmiar może być szkodliwy. W czasie uprawiania sportu kolana są narażone na przeciążenia oraz kontuzje,
- źle dopasowanego obuwia – dotyczy to zarówno płaskiej podeszwy, jak i wysokich obcasów,
- wszelkiego rodzaju urazów, stłuczeń, skręceń czy zwichnięć.
Na ból kolan może być narażony każdy z nas. Praca fizyczna z obciążeniem czy długotrwałe stanie również nie wpływa korzystnie na nasze kolana. Jednak w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się zwłaszcza osoby starsze oraz z nadwagą.
Jak interpretować ból kolan?
Ból może mieć różne przyczyny, które nie zawsze są łatwe do odgadnięcia. Jeśli bolą nas kolana, a powyżej wymienione czynniki nas nie dotyczą, to sprawa robi się poważniejsza. Dlaczego? Staw kolanowy jest narażony również na wszelkiego rodzaju infekcje, np. bakteryjne spowodowane głównie paciorkowcami, które leczy się je antybiotykami. Przewlekły ból kolan może się wiązać także z różnymi zwyrodnieniami, które często pojawiają się po czterdziestym roku życia. Do innych przyczyn może należeć stan zapalny, różnego rodzaju zwyrodnienia, choroby reumatyczne lub stan zapalny. Nie należy ignorować zarówno dolegliwości bólowych, jak i fizycznych objawów spowodowanych obrzękiem czy zaczerwienioną skórą. W niektórych przypadkach ból kolana towarzyszy innej chorobie, np. boreliozie czy artretyzmowi. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza, który oceni stan naszych kolan, ponieważ żadnych z powyższych stanów nie można wyleczyć domowymi metodami.
Jak wzmocnić kolana i pozbyć się bólu?
Niezbyt poważne urazy czy drobne stany zapalne powodujące ból kolan można pokonać w dość prosty sposób w domu. Odpoczynek, chłodzące okłady czy relaksująca kąpiel z dodatkiem soli są jednymi z najbardziej popularnych działań. Skutecznie mogą zmniejszyć ból, relaksując dodatkowo wszystkie nasze mięśnie. Należy pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu, ponieważ chrząstka w kolanie zbudowana jest w 80% z wody, którą musimy uzupełniać. Sprawdzoną metoda stosowaną przez fizjoterapeutów jest rehabilitacja – proste, nie obciążające stawów ćwiczenia, które możemy znaleźć w internecie w formie tekstu lub filmie. Codzienna gimnatsyka skutecznie złagodzi ból. Nie można zapomnieć także o stosowaniu maści oraz usuwaniu problemu w jego źródle (nadwaga, nieprawidłowe obuwie czy zbyt wyczynowy sport). W walce z bólem kolan przyda się także zmiana diety i wprowadzenie produktów bogatych w białko i wapń (chude mięso, warzywa strączkowe), ponieważ mają one znaczący wpływ na chrząstkę stawową. Produkty, takie jak imbir, tran miód czy żeń-szeń mają właściwości przeciwzapalne, a więc zwiększamy ich ilość w diecie!
Nikt z nas nie lubi, gdy go coś boli. Czujemy się wtedy ograniczeni, szybciej się denerwujemy na swoją zmniejszoną efektywność i czujemy się bardziej zmęczeni. Jednak można sobie z tym radzić w dość prosty sposób – znalezienie przyczyny i wyeliminowanie jej! Bólu kolan nie można ignorować, dlatego w przypadku, jeśli nie dotyczy to naszego stylu życia, należy skonsultować się z lekarzem i podjąć leczenie, aby jak najdłużej zachować pełny zakres ruchu w stawie kolanowym!
Artykuł sponsorowany