W obecnych czasach często mówi się o obowiązkach pracownika w miejscu pracy, a rzadko doszukuje się obowiązków, które musi spełniać zakład pracy. Dlaczego tak jest? Niektórzy pracodawcy traktują swoich pracowników jako gorszy sort, który nie musi znać swoich praw, a nawet lepiej, jeśli o nich nie wiedzą. Ułatwia im to nadużywanie niczego nieświadomych pracowników. Jednak warto wiedzieć, co powinniśmy mieć z góry zapewnione i o co powinien zadbać pracodawca, ponieważ łączy się to z bezpieczeństwem i higieną pracy. Poznaj obowiązki zakładu pracy!
Jakie są obowiązki zakładu pracy?
Nie każdy jest świadomy tego, że pracodawcy mają naprawdę dużo obowiązków, które muszą zostać spełnione, ponieważ inaczej mogą im grozić przykre konsekwencje. Pierwszym z nich jest powiadomienie o zakresie obowiązków zarówno nowych pracowników, jak i tych, którzy zmienili swoje stanowisko ze względu na awans. Pracodawca musi powiadomić pracownika, w jaki sposób powinien on wykonywać swoje obowiązki. Kolejną sprawą są podstawowe uprawnienia pracownicze, o których znaczna część pracodawców zapomina, np. prawo do przerwy w trakcie pracy. Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do organizowania pracy w taki sposób, aby zapewnić pracownikowi pełne wykorzystanie czasu, w trakcie, którego wykonuje swoje obowiązki. Pracownik musi mieć zapewnioną odpowiednią wydajność i jakość pracy. Pracodawca nie może zlecić Ci więcej pracy, jeśli nie jesteś w stanie jej wykonać. Pracodawca powinien przeciwdziałać dyskryminacji pracowników, co często niestety ma miejsce, kiedy w firmie pracuje mniej kobiet niż mężczyzn lub pracownikami są obcokrajowcy. Podstawowym obowiązkiem pracodawców jest oczywiście terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzeń dla swoich pracowników. Jeśli osoba pracująca chce podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, to pracodawca ma obowiązek zapewnić mu taką możliwość.
Poznaj obowiązki pracodawcy dotyczące BHP!
Inną kwestią, która musi być zapewniona przez pracodawcę, jest bezpieczeństwo i higiena warunków pracy. Jeśli zostanie to spełnione, to pracownicy mają pełen komfort pracy i czują się bezpiecznie, co jest bardzo ważne. Pracodawca musi zapewnić pracownikom dostęp do szkoleń BHP, aby Ci zwiększali swoją wiedzę na ten temat. To właśnie zakład pracy jest odpowiedzialny za tę kwestię! Pracodawca musi uwzględnić ochronę zdrowia osób młodocianych, pracownic w ciąży lub tych, które karmią piersią. Pracownicy z niepełnosprawnościami również mają zapewnioną ochronę zdrowia. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w zakładzie pracy, to musi być tam dostęp do środków niezbędnych do udzielania pomocy w nagłych wypadkach, np. gaśnice, jeśli zdarzy się pożar lub apteczka, gdyby ktoś jej potrzebował. Pracodawca ma również obowiązek wyznaczyć pracowników, którzy będą odpowiedzialni do udzielania pierwszej pomocy, np. zwalczanie pożarów lub ewakuacja pracowników. Bardzo pomocny w utrzymywaniu bezpieczeństwa w pracy może okazać się sklep BHP, w którym pracodawca może kupić różne artykuły, które zapewnią pracownikom bezpieczeństwo, np, rękawice robocze, odzież roboczą czy buty robocze. W sklepie dostępne są również specjalne słuchawki, które ochronią Twój słuch oraz maseczki do ochrony dróg oddechowych i wiele innych artykułów.
Co można zrobić, jeśli pracodawca nie przestrzega swoich obowiązków?
Kiedy widzisz i wiesz, że pracodawca nie przestrzega swoich obowiązków, to możesz zgłosić taki fakt do Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie uzyskasz bezpłatną poradę prawną. Taka pomoc świadczona jest osobiście, za pomocą poczty elektronicznej lub telefonicznie w jednostkach wojewódzkich oraz mniejszych jednostkach terenowych. Oprócz porady prawnej pracownicy PIP mogą złożyć skargę na pracodawcę. Taką skargę również możesz złożyć za pomocą poczty elektronicznej, poczty tradycyjnej, faksu lub e-skargi. Taka skarga musi koniecznie zawierać następujące dane: nazwę, miejscowość, datę, adres placówki, do której kierowana jest skarga, imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby składającej, nazwę i adres zakładu pracy oraz opis zarzutów wobec pracodawcy. Jeśli skarga nie będzie miała powyższych danych, to nie zostanie uznana. Ale spokojnie – skarga jest anonimowa, dopóki nie zezwolisz pisemnie na ujawnienie swoich danych. Po około 30 dniach pracownik otrzymuje wynik kontroli. Drugą opcją pociągnięcia do odpowiedzialności pracodawcy jest zgłoszenie naruszenia swoich praw do sądu pracy. Najczęściej w sądach można spotkać sprawy, takie jak: niewypłacone wynagrodzenie, przywrócenie do pracy lub bezpodstawne zwolnienie z pracy, odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Liczne rozprawy dotyczą również stosowanie przez pracodawcę mobbingu i dyskryminacji.
Teraz już znasz obowiązki pracodawcy i wiesz, co zrobić, kiedy on ich nie dopełni. Pamiętaj, że Ty również jesteś bardzo ważnym elementem firmy i bez Ciebie może ona sobie nie poradzić. Koniecznie dbaj o swoje prawa, a jeśli zostaną one naruszone, to zgłoś to do Państwowej Inspekcji Pracy lub udaj się do sądu pracy. Tak z całą pewnością uzyskasz pomoc!
Artykuł sponsorowany.