W społeczeństwie utrwaliło się przekonanie, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD, dotyczy tylko dzieci. Jest to oczywiście błąd, ponieważ to schorzenie dotyczy również osób dorosłych. Dotyka ono około 2-5% populacji w wieku powyżej nastoletniego. Jakie są objawy ADHD? Jak pomóc osobie, która się z nim zmaga?
Artykuł przy współpracy z portalem https://vwzone.pl/
Objawy ADHD u dorosłych
Objawy ADHD rozpoczynają się już w okresie dziecięcym, jeśli jednak w tamtym czasie dziecko nie zostanie zdiagnozowane, to żyje w nieświadomości do wieku dorosłego. Wtedy objawy mogą się trochę zmienić, mogą się również nasilić. Pierwszym z najpopularniejszych zachowań, jakie można zauważyć, jest problem z nauką. Osoba z ADHD nie może się skoncentrować i rozprasza ją wiele rzeczy. Kolejnym objawem może być ciągłe uczucie niepokoju, które towarzyszy człowiekowi prawie w każdym momencie życia. Osoba zmagająca się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej może charakteryzować się dużą impulsywnością i napadami złości. Stałe związki również sprawiają jej wiele problemów. Są także podatniejsze na różne używki, np. papierosy czy alkohol. Silne wahania nastrojów i ogromna niecierpliwość są kolejnymi możliwymi objawami, które mogą towarzyszyć osobie dorosłej zmagającej się z ADHD. Jeśli ktoś notorycznie nie kończy różnych zadań, to również może to być sygnał dla tej osoby, że dzieje się coś złego z jej zdrowiem. Nie lubią również nowych sytuacji i zmian, czują się wtedy bardzo niekomfortowo. Objawy te bardzo często nie występują wszystkie, a mogą pojawić się inne, które nie zostały tutaj opisane. Pamiętaj, że jeśli zauważasz, że coś dzieje się z Twoim organizmem, to poszukaj pomocy u specjalisty!
Diagnoza ADHD u dorosłego
Osoby dorosłe są dużo rzadziej diagnozowane niż dzieci. Jeszcze mniej jest zdiagnozowanych kobiet, ponieważ niektóre objawy są tłumaczone ich “naturą”. Jednak dobrze postawiona diagnoza pozwoli człowiekowi uporać się z poczuciem winy, które tworzyło się u niego przez lata niepowodzeń związanych z objawami. Na postawienie diagnozy składa się szereg procedur, które mają zapewnić optymalny wynik. Pierwszym z etapów jest rozmowa z klinicznych psychologiem, który postawi wstępną diagnozę. Kolejnym krokiem jest wypełnienie przez pacjenta mnóstwa różnych testów, które mają upewnić specjalistę w swojej diagnozie. Na końcu rekomendowana jest wizyta u psychologa lub psychiatry, który wszystko wyjaśni pacjentowi. Jest to dość długi i trudny proces. Diagnozowanie ADHD u dorosłych jest również bardzo ważne, ponieważ niektóre osoby nie rozumieją co się tak naprawdę z nimi dzieje.
Leczenie ADAH u osób dorosłych
Niestety, ale nie ma leku, który w 100% by wyleczył ADHD. Pacjenta można wspomóc farmakologicznie lekami, które będą stymulować pracę całego organizmu. Oczywiście farmakoterapia musi być pod ścisłą opieką lekarza. Dodatkowo osoba zmagająca się z ADHD może poddać się psychoterapii, gdzie będzie spotykać się z terapeutą, aby zrozumieć swoje objawy, zaakceptować siebie i zacząć radzić sobie z nową rzeczywistością. Czasami wskazana jest również terapia grupowa, aby pacjent mógł lepiej zrozumieć, że nie jest jedyną osobą chorującą na ADHD. Takie zajęcia pozwolą mu szybciej zaakceptować nowego siebie.
ADHD u dorosłego człowieka może objawiać na wiele różnych sposobów, np. problemami w skupieniu się i skoncentrowaniu, ciągłym niekończeniem zaczętych czynności czy trudnościami w nawiązywaniu stałych związków. Należy podkreślić, że osoby zmagające się z wyżej wymienionymi objawami bardzo często nie są diagnozowane i żyją bez świadomości swojej choroby. Jeśli jednak czytając powyższy artykuł, zauważyłeś, że część tych zachowań zauważasz u siebie, to koniecznie skontaktuj się z lekarzem!