Każdy gabinet lekarski wymaga wyposażenia zgodnego ze specjalizacją. Istnieje jednak pewien zestaw artykułów niezbędnych wszystkim. Na liście znajdują się środki ochrony osobistej i dezynfekcji oraz sprzęt potrzeby do wykonywania podstawowych pomiarów i procedur. Produkty te przydadzą się zarówno specjaliście, który czasami będzie musiał wyjść nieco poza podstawowy obszar swojej działalności, jak i lekarzowi POZ, który z uwagi na specyfikę swojej pracy, każdego dnia spotyka się z dziesiątkami najróżniejszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów w różnym wieku. Sprawdź, jakich elementów wyposażenia nie może zabraknąć w żadnym gabinecie lekarskim.
Artykuły do przeprowadzania badań
Pacjenci udają się do lekarza w celu otrzymania pomocy ale większość z nich nie dysponuje odpowiednią wiedzą, która ułatwiłaby ustalenie przyczyny dolegliwości. Nie rozróżniają bólu tępego od kłującego, nie potrafią powiedzieć, czy boli ich raczej żołądek czy raczej kręgosłup. To całkowicie normalne – wiele chorób ma podobne objawy a ból może promieniować, zmieniać charakter i nasilenie. To właśnie dlatego każdy lekarz powinien być przygotowany na przeprowadzenie kilku podstawowych testów.
W żadnym gabinecie nie może zabraknąć stetoskopu. Przydatne okazują się różnego typu wzierniki (zwłaszcza w POZ warto wyposażyć się w szeroki ich przekrój, umożliwiający inspekcję każdej z jam ciała). Pomocne mogą być szpatułki laryngologiczne czy młotek neurologiczny. Wszystkie te artykuły (i znacznie więcej) znajdziesz w internetowej hurtowni artykułów medycznych https://eplaster.pl.
Urządzenia pomiarowe
Aby lepiej przyjrzeć się stanowi pacjenta, należy pogłębić diagnostykę. Często nie potrzeba skierowania – wystarczy posiadać w gabinecie kilka przyrządów. Każdy lekarz powinien mieć pod ręką ciśnieniomierz, termometr, pulsoksymetr oraz wagę. Zwłaszcza w POZ warto rozszerzyć wyposażenie gabinetu zabiegowego o EKG oraz spirometr.
Większe i droższe urządzenia pomiarowe są już raczej zarezerwowane dla szpitali oraz dla praktyk specjalistycznych. Można tutaj wymienić m.in. aparat do USG, pomieszczenie wraz z osprzętem do RTG, mammografii, TK, MRI czy do endoskopii.
Akcesoria do prostych procedur
Niekiedy zgłaszający się do nas pacjenci wymagają natychmiastowej interwencji. Nie zawsze jest ona jednak na tyle poważna, aby było warto wystawiać skierowanie do poradni specjalistycznej albo odsyłać taką osobę na SOR. Gabinet lekarski POZ jak i gabinety specjalistyczne, dobrze jest zatem wyposażyć w kilka artykułów umożliwiających natychmiastowe udzielenie pomocy.
Wśród takich produktów na pewno znajdują się strzykawki i igły. Mogą się przydać także kaniule i zestawy do przetaczania płynów. Czasami sięgniemy po skalpel, szczypce, pęsetę albo kleszcze. Nawet w gabinecie psychiatrycznym nie zaszkodzi mieć pod ręką zestaw do zakładania szwów.
Środki opatrunkowe i dezynfekcyjne
Pacjenci mogą potrzebować również założenia lub zmiany opatrunku – albo w wyniku problemu, z jakim się u nas pojawili, albo w wyniku naszej interwencji (np. nacięcia ropnia). To dlatego koniecznie musimy mieć pod ręką środki służące do dezynfekcji skóry, jak również dość szeroki wybór środków opatrunkowych.
W swoim gabinecie trzymaj zwykłe plastry z opatrunkiem w różnych rozmiarach, gaziki jałowe i niejałowe, siatki elastyczne, bandaże oraz nożyczki niezbędne do udzielenia tego typu pomocy. Nie zapominaj płynie lub spreju na bazie oktenidyny, który zdezynfekuje ranę i jej okolicę bez przesuszania skóry.
Ochrona osobista
Przykładając się do zapewnienia pacjentom jak najwyższych standardów opieki, nie zapominaj o sobie. Stopień narażenia na różne niebezpieczeństwa zależy od specjalizacji – chirurgowi statystycznie częściej niż pediatrze grozi zakłucie brudnym skalpelem, ale za to pediatra ma większe szanse zostać pogryzionym czy zanieczyszczonym wymiocinami.
Zapewnij sobie spory zapas jednorazowych rękawic diagnostycznych oraz maseczek chirurgicznych. Nie zaszkodzi schować do podręcznej szafki artykułów takich jak ochraniacze na buty, czepek, gogle, fartuch czy nawet kombinezon – nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie zacznie się kolejna pandemia.
Właściwie zaopatrzenie gabinetu lekarskiego umożliwia fachowe udzielenie pomocy pacjentom bez zbędnego narażania personelu medycznego na ekspozycję zawodową albo inne niedogodności. Kolejną korzyścią płynącą ze świadomości, że masz w gabinecie wszystko, co może się kiedykolwiek przydać, jest komfort psychiczny – a tego w stresującym życiu lekarza nigdy za wiele!
Artykuł sponsorowany