Przewlekły ból pleców to przykra przypadłość, z którą na przestrzeni czasu zmaga się coraz więcej osób. Jest to bardzo uciążliwe, jako że chroniczny ból wiąże się z silnym dyskomfortem i może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Niestety, mimo wielu prób pozbycia się go, wciąż nie znika. W tym wypadku skuteczna okaże się akupunktura na ból pleców. Odkryj, co wyróżnia tę technikę i jak pomoże ze schorzeniami kręgosłupa.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu pleców?
Według źródeł ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości odczuwana przez osoby dorosłe. Jakie czynniki są za to odpowiedzialne? Istotne znaczenie odgrywa popularny obecnie siedzący styl życia. W ciągu dnia większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej, rzadko się ruszamy, a do tego utrzymujemy nieodpowiednią postawę – garbimy się lub za bardzo pochylamy głowę do przodu podczas siedzenia.
Negatywny wpływ na kręgosłup ma też nadwaga oraz słabe mięśnie brzucha. Źródłem bólu mogą być również inne schorzenia, takie jak dyskopatia, zwężenie kręgów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, skurcz mięśni czy duże wygięcie lędźwiowe, które generuje nacisk na nerw rdzeniowy. Przy chronicznym bólu oprócz dyskomfortu odczuwamy ponadto dużą sztywność, napięcie mięśni oraz ograniczenie ruchomości.
Na czym polega terapia akupunkturą?
Osoby zmagające się z przewlekłym bólem szukają różnych sposobów, które pozwolą im wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości. Niestety, leczenie nierzadko okazuje się nieskuteczne. W tym celu najczęściej stosuje się farmakoterapię, fizjoterapię lub różnego rodzaju masaże. Gdy to nie działa, warto wtedy spróbować bardziej niekonwencjonalnych technik,, jak na przykład akupunktura, czyli jedna z najstarszych metod terapeutycznych. Zabieg akupunktury polega na nakłuwaniu igłami konkretnych miejsc na ciele pacjenta, czyli tzw. punktów akupunkturowych, których jest aż 365. Według medycyny chińskiej każdy taki punkt to kanał energetyczny, który łączy się z kluczowymi narządami i gruczołami w ciele. Zablokowanie kanału odpowiada za pojawienie się bólu czy schorzeń. Nakłucie ciała ma na celu ich odblokowanie i pobudzenie przepływu energii życiowej. To działanie stymuluje układ nerwowy, który następnie wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia, które nie tylko polepszają nastrój, ale i redukują ból. Wtedy też poprawie ulega krążenie krwi, co umożliwia zmniejszenie stanów zapalnych. Możemy również zaobserwować rozluźnienie się mięśni, co sprzyja eliminacji dyskomfortu i wpływa korzystnie na ruchomość pleców. Oznacza to, że doszło do uaktywnienia naturalnych mechanizmów samoleczenia się organizmu.
Leczenie bólu pleców akupunkturą – czy jest skuteczne?
Terapia akupunkturą może być wykorzystywana do leczenia bólu pleców, szczególnie jeśli tradycyjne metody nie przyniosły żadnych rezultatów. To dobra opcja dla tych, którzy nie chcą polegać na farmakoterapii lub pragną bardziej holistycznie podejść do swojego dobrostanu. Metoda szczególnie polecana jest tym, którzy zmagają się z takimi dolegliwościami jak rwa kulszowa, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, zapalenie korzonków, lumbago, zapalenie stawów czy różnego rodzaju urazy. Dzięki regularnym zabiegom możemy pozbyć się uciążliwego bólu oraz napięcia w dolnej i górnej części pleców. Akupunktura poprawia krążenie w okolicy uszkodzonych tkanek, a do tego może usprawniać przewodzenie między komórkami nerwowymi, likwidując skutki zwyrodnień, niedowłady czy porażenia.
Jak wygląda zabieg akupunktury?
Zabieg akupunktury polega na wprowadzeniu sterylnych, cienkich igieł do ciała pacjenta na określonej głębokości. Nie wywołuje to bólu, chociaż niektórzy mogą odczuć mrowienie bądź uczucie ciepła, co wynika z uaktywnienia naturalnych mechanizmów leczniczych organizmu. Cały proces trwa od 15 do 30 minut. W tym czasie niezwykle ważne jest to, aby pacjent się zrelaksował i głęboko oddychał. Przed jego rozpoczęciem specjalista przeprowadza z chorym wywiad, który jest kluczowy do określenia źródła bólu oraz wyboru odpowiednich punktów akupunkturowych. W tym momencie należy wspomnieć o ewentualnych alergiach, zażywanych lekach czy innych dolegliwościach. Chociaż po zakończeniu zabiegu można bez problemu wrócić do codziennych zadań, warto pamiętać o tym, aby w tym dniu ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny. Nie wolno pić alkoholu ani brać gorących kąpieli. Warto za to pić dużo wody, ponieważ wspomaga to proces detoksykacji organizmu.
Dla kogo zabieg akupunktury?
Akupunktura to bardzo dobra metoda na zredukowanie bólu. Z tego względu sprawdzi się u osób, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami i dolegliwościami. Może również pomóc tym, którzy cierpią na wysoki poziom stresu, zaburzenia snu, kłopoty z trawieniem czy migreny. Akupunktura coraz częściej wykorzystywana jest też przez sportowców, którzy szczególnie są narażeni na różnego rodzaju urazy.
Czy zabieg akupunktury jest bezpieczny?
Chociaż wizja wkłuwania igieł w ciało może wydawać się niezbyt przyjemna, terapia akupunkturą jest w pełni bezpieczna, a do tego bardzo efektywna. Ewentualne skutki uboczne obejmują lekkie zaczerwienienia lub siniaki w miejscu nakłucia, zmęczenie czy zawroty głowy, które najczęściej pojawiają się z powodu niezjedzenia posiłku przed wizytą.
Aby mieć pewność, że zabieg przebiegnie pomyślnie, należy wybrać wykwalifikowanego specjalistę, który posiada duże doświadczenie oraz niezbędne kwalifikacje i certyfikaty. Ma to znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i skuteczności całego procesu. Do uzyskania pozytywnych skutków terapii potrzeba od 10 do 12 zabiegów. Po takim czasie będziemy mogli zaobserwować zredukowanie napięcia mięśniowego i praktycznie całkowite zminimalizowanie bólu.
Akupunktura to terapia o bogatej historii, która pomaga w walce z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami – dzięki niej możemy pozbyć się nawet wyjątkowo uporczywego bólu pleców. Warto wypróbować tę metodę, gdy inne techniki nie przynoszą skutków lub kiedy zależy nam na bardziej holistycznym podejściu do zdrowia.