Rękawiczki chirurgiczne to jeden z kluczowych elementów garderoby specjalistów, zapewniających higienę wykonywanej pracy oraz sterylność w placówkach medycznych. Ich prawidłowe zakładanie ma duże znaczenie dla maksymalnej ochrony nie tylko pacjenta, ale również noszącej je osoby. W tym wpisie wyjaśniono, jak zakładać rękawiczki chirurgiczne, aby odpowiednio spełniały swoje funkcje, a także, aby nie doszło do ich uszkodzenia.
Rękawiczki jałowe – jak poprawnie zakładać? Praktyczne wskazówki
Poprawne zakładanie rękawiczek jałowych ogranicza do minimum ryzyko przeniesienia drobnoustrojów oraz infekcji. Dzięki temu zapewniają swoje funkcje ochronne, co jest szczególnie istotne podczas wykonywania codziennych obowiązków na terenie szpitala czy innej placówki medycznej.
Przed przystąpieniem do czynności warto zadbać o dokładne oczyszczenie i osuszenie dłoni. Opakowanie należy otworzyć w warunkach sterylnych, aby zapobiec ich kontaminacji, po czym chwycić za mankiet jednej rękawiczki, starając się nie dotykać zbyt dużej powierzchni. Następnie powinno się włożyć dłoń do jej wnętrza, dostosowując palce do odpowiednich miejsc.
Zakładanie rękawiczek jałowych polega na tym, by zrobić to w taki sposób, żeby skóra miała kontakt jedynie z ich wewnętrzną stroną. Nie powinna dotykać zewnętrznej części, ponieważ oznacza to utratę ich jałowości.
Jak prawidłowo zakładać rękawiczki chirurgiczne? Cenne porady
Po zakończeniu starannego mycia dłoni przeznaczonym do tego preparatom należy przejść do prawidłowego zakładania rękawic, unikając kontaktu skóry z ich zewnętrzną stroną. W tym celu, jak wspomniano w poprzedniej części wpisu, warto złapać je najpierw lewą dłonią od wewnętrznej strony wywiniętego mankietu.
Dzięki temu powstaje otwór, w który w prosty sposób da się wsunąć prawą rękę. Aby produkt dobrze przylegał, powinno się go właściwie naciągnąć, skupiając się na tym, by lewą dłonią dotykać wyłącznie jego wewnętrznej powierzchni.
Mając już ubraną jedną z rękawic, można przejść do drugiej. Żeby czynność przebiegła prawidłowo, trzeba wsunąć pod odwrócony mankiet palce prawej ręki. Proces wygląda podobnie jak w przypadku lewej dłoni, więc warto się wzorować na zamieszczonych powyżej wskazówkach.
Ponadto właściwe naciągnięcie rękawiczek chirurgicznych zapewni lepsze wyczucie dotyku. Podczas zakładania warto również uważać, by nie robić tego zbyt agresywnie czy ze zbyt dużą siłą, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia artykułu. W takim przypadku konieczne będzie zaopatrzenie się w nowy produkt, dlatego tak ważne jest zakładanie rękawic z uwagą oraz starannością.
O czym powinno się pamiętać podczas zakładania rękawic jałowych?
Żeby rękawice jałowe zachowały swoją sterylność, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim każdorazowo trzeba sprawdzić, czy opakowanie, w którym się znajduję, nie zostało wcześniej w żaden sposób uszkodzone. Istotne jest też, aby otwierać jałowe pudełko bez dotykania jego powierzchni.
W trakcie zakładania rękawiczek chirurgicznych kluczowe jest unikanie kontaktu z wszelkimi powierzchniami. W celu zachowania aseptyki, w rękawicach można dotykać tylko zdezynfekowanych punktów na ciele pacjenta, a także sterylnych narzędzi. W przypadku jakiegokolwiek kontaktu z innymi miejscami konieczne będzie zmiana rękawic na nowe.
Jak zakładać rękawiczki chirurgiczne? Podsumowanie artykułu
Odpowiedź na pytanie, jak prawidłowo zakładać rękawiczki chirurgiczne, ma kluczowe znaczenie dla zachowania ich sterylności. Przed zabiegiem, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o odpowiednią higienę. Konieczne będzie staranne umycie oraz zdezynfekowanie dłoni, by usunąć florę przejściową, czyli wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze, znajdujące się czasowo na skórze.
Dopiero po zakończeniu wymienionych powyżej czynności można przejść do zakładania rękawic chirurgicznych, zachowując zasadę, wskazującą, że skóra powinna mieć kontakt wyłącznie z ich wewnętrzną stroną.
Artykuł sponsorowany
Rękawiczki chirurgiczne sterylne lateksowe pudrowane S, M, L (10 par) Sempermed® Classic, zastosowania podczas operacji i innych zabiegów chirurgicznych. Producent: Sempermed.