Choć ciąża to czas wielkiej radości i wielu wzruszeń, nie można ukryć, że to również okres, w którym przyszła mama jest narażona na różne nieprzyjemne dolegliwości. Jednym z nich jest dokuczliwy ból pleców. Jak sobie z nim poradzić? Zastosuj kinesiotaping w ciąży! Sprawdź, jak może pomóc przy bólu pleców!
Kinesiotaping – na czym polega?
Kinesiotaping to metoda, z której często korzystają sportowcy lub osoby zmagające się z różnego rodzaju urazami. Może być stosowana również u kobiet w ciąży. Polega na naklejeniu specjalnych, elastycznych taśm na skórę w miejscu, w którym odczuwamy dyskomfort. W ten sposób dochodzi do stymulacji układu nerwowego, co prowadzi między innymi do zredukowania bólu. Taping może wpłynąć również na rozluźnienie mięśni, poprawę odżywienia tkanek, wzmocnienie osłabionych mięśni czy też likwidowanie obrzęków. Nie ogranicza ruchów i pozwala na normalne funkcjonowanie. To bardzo prosta technika, która przynosi szybkie i skuteczne efekty. Już chwilę po aplikacji taśm możemy odczuć wyraźną poprawę. Z tego względu cieszy się popularnością w wielu różnych dziedzinach.
Taping w ciąży – jakie ma korzyści?
Jedną z dużych zalet kinesiotapingu jest naturalna ulga w bólu podczas ciąży. Metoda ta jest w pełni bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Naklejenie elastycznych taśm wiąże się z wieloma korzyściami – możemy zredukować ból i dyskomfort kręgosłupa, który pod wpływem powiększającego się brzucha bardzo cierpi. Silny ból pojawia się między innymi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, z czym kinesiotaping skutecznie sobie poradzi. Technika ta pomoże również w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz wsparciu brzucha i utrzymaniu go w odpowiedniej pozycji. Poprawi też ogólne samopoczucie ciężarnej. Taśmy najczęściej nakleja się na mięśnie proste oraz skośne brzucha. Podczas ciąży mięśnie te ulegają rozciągnięciu, przez co stają się osłabione. Taping pomaga je wzmocnić. Warto zastosować tę metodę również przy bólu spojenia łonowego, który jest dotkliwie odczuwany przez przyszłe mamy i może nawet utrudnić chodzenie. Taśmy sprawdzą się również w walce z rozstępami, ponieważ zapobiega rozciągnięciu się skóry, unosząc ją do góry.
Kinesiotaping w ciąży – o czym pamiętać?
Wykorzystanie kinesiotapingu w ciąży to idealny sposób na to, aby ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości. Należy jednak dopilnować tego, aby naklejanie taśm zostało wykonane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Wówczas będziemy mieć pewność, że taśmy będą prawidłowo naklejone i nie staną się źródłem dodatkowego dyskomfortu. Dobrym momentem na rozpoczęcie tapingu będzie drugi lub trzeci trymestr.
Bardzo silny ból pleców w ciąży może być niezwykle dokuczliwym objawem. Aby sobie z nim poradzić, warto zastosować taping w ciąży, który jest bezpieczną i nieinwazyjną metodą redukcji bólu. Poza zmniejszeniem dyskomfortu sprawdza się też w poprawie postawy i wsparciu brzucha.