Podróżowanie zapewnia nam wiele radości i satysfakcji. Niestety, jeśli podróżujemy długie dystanse, możemy narazić się na jet lag. To przypadłość, która zaburza nasz zegar biologiczny i negatywnie oddziałuje na nasze codzienne funkcjonowanie, w tym na wyniki w pracy. Jak radzić z jet lag? Poznaj porady dla podróżnych!
Jet lag w pracy – czym grozi?
Jet lag to przypadłość, na którą narażone są osoby przemierzające duże dystanse w kierunku równoleżnikowym, czyli wschód-zachód. Określa się go również jako zespół długu czasowego. Różnica między czasem lokalnym a czasem miejsca, z którego przyjechaliśmy, sprawia, że nasz zegar biologiczny zostaje rozregulowany. Oznacza to, że w nocy nie jesteśmy śpiący, za to w ciągu dnia doskwiera nam silna senność. Nasz organizm jest bowiem wciąż dostosowany do kraju, z którego przylecieliśmy. Objawy jet lagu mogą różnić się w zależności od osoby oraz liczby stref czasowych, które przekroczyliśmy w czasie podróży. Należy mieć na uwadze, że poza problemami z zaśnięciem możemy doświadczyć też innych nieprzyjemnych dolegliwości, jak na przykład brak apetytu, ból głowy czy kłopoty z układem trawiennym.
Postaw na pełnowartościowe posiłki
Po powrocie z wyjazdu nie zawsze mamy czas na to, aby dojść do siebie. Często musimy od razu wracać do pracy i obowiązków. Jak zminimalizować nieprzyjemne skutki jet lagu? Prostym, a zarazem skutecznym sposobem będzie spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków. Unikajmy smażonych, ciężkostrawnych produktów, które mogłyby spotęgować dolegliwości żołądkowe. Do pracy zabierzmy ze sobą takie potrawy, które sprawią, że będziemy się dobrze czuć, a do tego dodadzą nam energii. Nie możemy zapominać też o odpowiednim nawodnieniu. W ciągu dnia powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry wody.
Zadbaj o swoje samopoczucie
Długa, wyczerpująca podróż może sprawić, że pogorszy się nasze samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, aby po powrocie zatroszczyć się o swój dobrostan. To pomoże nam w walce z jet lagiem. Po powrocie z biura pozwólmy sobie na chwilę wytchnienia. Jeśli mamy pracę siedzącą, możemy później zdecydować się na delikatną, niewymagającą aktywność fizyczną, dzięki której rozruszamy ciało.
Dostosuj się do nowej strefy czasowej
Wróciwszy z podróży, podczas której przekroczyliśmy strefy czasowe, musimy szczególnie dopilnować naszego harmonogramu snu. Jeśli nie zadbamy o to, aby szybko wrócić do codziennego rytmu, możemy długoterminowo narazić się na problemy ze snem. Z tego względu nawet jeśli w ciągu nocy nie będziemy śpiący, postarajmy się chociaż na trochę się położyć i odprężyć. W ciągu dnia unikajmy za to częstych drzemek, które mogą okazać się zdradliwe.
Jet lag w pracy może sprawić, że nawet najprostsze zadania będą wydawały się ogromnym wyzwaniem. Aby tego uniknąć, powinniśmy szczególnie zadbać o swoje samopoczucie po podróży. Postarajmy się dopasować do nowej strefy czasowej, a do tego pamiętajmy o zdrowym odżywianiu się i wypoczynku.