Czy przy wstawaniu z łóżka odczuwasz silny ból pleców, który unieruchamia Cię na jakiś czas? Nie możesz zbyt długo siedzieć w jednym miejscu ze względu na silny ból w lędźwiach, a może cierpisz na problemy z obróceniem szyi w jedną stronę? Bóle kręgosłupa to bardzo częsta przypadłość, a z uwagi na to, że coraz częściej prowadzimy siedzący tryb życia, liczba osób cierpiących na takie schorzenia nieustannie się powiększa. Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa i do jakiego lekarza się zgłosić?
Objawy bólu kręgosłupa
Mianem bólu kręgosłupa określa się dolegliwości bólowe albo dyskomfort w obrębie pleców. Może on dotyczyć odcinka szyjnego (wtedy zwykle mówimy o bólu karku), odcinka piersiowego lub lędźwiowego (ból krzyża). Ból kręgosłupa może być jednak odczuwalny nie tylko wzdłuż linii kręgosłupa – niekiedy promieniuje również do kończyn dolnych lub górnych.
Rodzaje bólu kręgosłupa
Bóle kręgosłupa można podzielić na różne rodzaje. Do najczęściej występujących należą:
- ból mechaniczny – jest zwykle spowodowany nadmiernym obciążeniem kręgosłupa, mięśni lub stawów albo wadą postawy. Charakteryzuje się tym, że zmniejsza się podczas odpoczynku, a nasila w ruchu;
- ból zapalny – może być wynikiem chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Na taki ból często pomagają ćwiczenia fizyczne lub rehabilitacja;
- ból odniesiony (rzekomy) – pacjenci odczuwają go w kręgosłupie, ale tak naprawdę ból ten jest wynikiem chorób innych narządów. W przypadku tego bólu konieczna będzie inna diagnostyka;
- ból po urazach – spowodowany urazami mechanicznymi kręgosłupa, takimi jak wypadki samochodowe, kontuzje sportowe i inne upadki. Taki ból łatwo rozpoznać, bo pojawia się jako następstwo wystąpienia urazu;
- ból promieniujący do rąk i nóg – określa się go mianem rwy – ramiennej, kulszowej bądź udowej. Rwie często towarzyszą osłabienie samej kończyny, a także zaburzenia czucia. Osoba, która cierpi na tę przypadłość, może zmagać się z osłabieniem czucia powierzchniowego albo parestezjami – nieprzyjemnym uczuciem mrowienia czy drętwienia kończyny.
Jakie mogą być przyczyny bólu kręgosłupa?
W większości przypadków ból kręgosłupa jest powodowany przez prowadzenie siedzącego trybu życia i zdecydowanie zbyt małą ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia. Długotrwałe siedzenie, często także w nieodpowiedniej pozycji, może prowadzić do powstawania dyskopatii, czyli przepukliny jądra miażdżystego dysku, która podrażnia lub wręcz uszkadza nerwy. Na bóle kręgosłupa są narażone także osoby pracujące fizycznie, zwłaszcza jeśli dźwigają często ciężkie przedmioty. Przyczynami bólu kręgosłupa często bywają także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które występują zazwyczaj u osób starszych.
Bóle kręgosłupa rzadko mogą mieć również przyczyny poważniejsze, związane na przykład z zapaleniem kości i szpiku lub chorobą nowotworową. Takie przyczyny stanowią jednak mniej niż 1% przypadków bólu kręgosłupa.
Do jakiego lekarza udać się z bólem kręgosłupa?
Jeśli dolegliwości bólowe kręgosłupa utrzymują się długo albo często się powtarzają, koniecznie udaj się do lekarza. W przypadku bólów kręgosłupa najlepszym wyborem będzie lekarz ortopeda. Leczy on zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne czy wady postawy oraz pomaga po urazach. Ortopeda zbierze od Ciebie szczegółowy wywiad i postawi diagnozę albo skieruje Cię na dalsze badania. Mogą to być badania obrazowe, takie jak RTG, USG, tomografia lub rezonans magnetyczny, a także badania krwi – morfologia wraz z CRP i/lub Ob. Konieczna może okazać się także rehabilitacja bądź fizjoterapia.
Jeśli borykasz się z bólem kręgosłupa, ortopeda Łódź może Ci w tym pomóc.
Artykuł sponsorowany