Zwężenie kanału kręgowego to niezwykle nieprzyjemne, ale i coraz powszechniejsze schorzenie nazywane również stenozą. Wywołuje silny ból kręgosłupa oraz inne przykre dolegliwości. Jak rozpoznać tę przypadłość? Dowiedz się więcej na temat 6 oznak zwężenia kanału kręgowego!
Zwężenie kanału kręgowego – z czego wynika?
Zwężenie kanału kręgowego prowadzi do powstania ucisku na nerwy, który staje się źródłem dolegliwości czuciowych oraz bólowych. Naciskowi ulega rdzeń kręgowy, korzenie nerwowe oraz ogon koński. Przypadłość ta może wynikać z zużywania się kręgosłupa wraz z wiekiem. Oprócz tego wpływ mogą mieć choroby zwyrodnieniowe, reumatoidalne, zwapnienia, guzy kręgosłupa, przerost stawów międzykręgowych czy powstałe urazy.
Objawy zwężenia kanału kręgowego
Objawy stenozy mogą różnić się w zależności od miejsca, w którym rozwija się ta dolegliwość. We wszystkich przypadkach jednak eskalują powoli, z czasem nasilając się wraz ze zwiększeniem nacisku na kanał kręgowy. Jednym z powszechnych sygnałów świadczących o stenozie jest drętwienie kończyn. Towarzyszy mu również mrowienie, które może nasilać się podczas chodzenia. Doświadczymy ponadto silnego bólu pleców. W przypadku stenozy lędźwiowej będzie on promieniować z dolnej części pleców, stenoza piersiowa z kolei wywołuje ból w ich środkowej części. Niezwykle nieprzyjemne będzie osłabienie mięśni, które może utrudniać chodzenie i wykonywanie innych codziennych czynności.
Dochodzi ponadto do zaburzeń czucia – chorzy mogą nie odczuwać w pełnym stopniu dotyku, zmian temperatury czy bólu w dolnej części ciała. Zaawansowana stenoza może doprowadzić również do wystąpienia rwy kulszowej, która promieniuje do kończyn dolnych lub pośladka. Możemy mieć problemy z ruchomością kręgosłupa bądź kończyn górnych. Objawy zwężenia kanału kręgowego wyróżniają się tym, że nie mają ciągłego charakteru, nasilają się w zależności od przyjmowanej przez nas pozycji.
Diagnostyka zwężenia kanału kręgowego
Aby zdiagnozować zwężenie kanału kręgowego, na początku przeprowadza się wywiad ogólny z pacjentem. Lekarz może wydać skierowanie na badanie neurologiczne, które między innymi sprawdza stopień czucia czy siłę mięśniową. Oprócz tego stosuje się RTG kręgosłupa, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, który daje wgląd w tkanki miękkie. Po potwierdzeniu schorzenia należy rozpocząć leczenie. Może ono opierać się na lekoterapii, obejmującej leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz fizjoterapię, która pomaga przywrócić ogólną ruchomość i zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli nie następuje poprawa, lekarz może zdecydować się na wykonanie operacji, podczas której usuwa się elementy, które uciskają kanał kręgowy.
Stenoza to dolegliwość, która może dotknąć zarówno młodszych, jak i starszych. Zwężenie kanału kręgowego podrażnia i uszkadza struktury nerwowe, co skutkuje silnym bólem kręgosłupa, drętwieniem kończyn czy osłabieniem mięśni. Aby temu zapobiec, stosuje się fizjoterapię oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W poważnych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne.