Choć może wydawać nam się, że pulsowanie w uchu to nic poważnego, bez wątpienia jest to nieprzyjemna przypadłość. Odgłos szumu lub dudnienia może skutecznie nas zdekoncentrować. Czy to oznaka poważniejszego problemu zdrowotnego? Dowiedz się więcej!
Problemy z uszami – jakie są objawy?
Pulsowanie w uchu może być objawem innej, poważniejszej dolegliwości. Możemy też zauważyć dodatkowe oznaki, których zdecydowanie nie powinniśmy bagatelizować. Mowa o głośnym odgłosie szumu lub dudnienia, który jest silnie dekoncentrujący. Nierzadko towarzyszą mu bóle oraz zawroty głowy. Bardzo nieprzyjemnym objawem, który negatywnie wpłynie na nasze codzienne funkcjonowanie, będzie upośledzenie słuchu. Jeśli zauważymy u siebie podobne przypadłości, koniecznie wybierzmy się do lekarza.
Pulsowanie w uszach/uchu – co może oznaczać?
Wiemy już, że pulsowanie w uszach może być sygnałem od organizmu, że coś jest nie tak. Za jedną z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości uważa się wysokie ciśnienie krwi, które powoduje jej zwiększony przepływ w tej części. Krew przepływa przez nieregularne lub zwężone naczynia, co generuje nieprzyjemny dźwięk w uszach. W tym wypadku na nasilenie pulsowania mogą wpłynąć zewnętrzne czynniki, takie jak stres czy kofeina. Źródło problemu może leżeć również w infekcji ucha środkowego i wewnętrznego. U niektórych osób objaw ten powstaje na skutek zaburzeń rytmu serca lub zaburzeń naczyniowych, które powodują, że krew przepływa o wiele za szybko. To może doprowadzić do wystąpienia pulsowania i odgłosów w uszach. Pulsowanie może też wiązać się z innymi bardzo poważnymi przypadłościami, takimi jak guz głowy lub szyi, który powoduje on uszkodzenie naczyń. W tym wypadku jest ono najczęściej odczuwalne w jednym uchu. Nierzadko pulsowanie jest również następstwem urazu czaszki w okolicy skroniowej. Tego typu przypadłość może mieć jednak całkiem prostą przyczynę. Problemy z uszami mogą wynikać z zalegania woskowiny w przewodzie słuchowym, która skutecznie blokuje tę przestrzeń.
Bolące uszy – jak sobie z nimi poradzić?
Jeśli doświadczamy problemów z uszami, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich pielęgnację. Oprócz standardowych patyczków do uszu możemy zainwestować w specjalny spray do czyszczenia, dzięki któremu pozbędziemy się woskowiny. Ważne, aby ponadto nie narażać się na nadmierny hałas. Chcąc całkiem pozbyć się tego kłopotu, musimy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Kiedy będziemy już wiedzieć, z czego wynika ten nieprzyjemny objaw, będziemy mogli spróbować go wyeliminować. Kluczowe będzie przeprowadzenie podstawowego badania słuchu. W niektórych przypadkach niezbędne będzie też przejście dodatkowych testów, w tym elektrokochleografii, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.
Nawet na pozór błahe przypadłości jak pulsowanie w uchu nie powinny być przez nas bagatelizowane. Może się bowiem okazać, że świadczą o innych, poważniejszych problemach zdrowotnych. Pulsowanie w uchu nierzadko wiąże się z zaburzeniami naczyniowymi, infekcją ucha środkowego lub nadciśnieniem.