Jeśli regularnie trenujemy, powinniśmy wprowadzić do naszej codziennej rutyny ćwiczenia na poprawę stabilności i elastyczności stawu skokowego. Dzięki nim nie tylko polepszymy naszą sprawność, ale i unikniemy wielu nieprzyjemnych urazów. Dowiedz się, jak poprawić stabilność stawu skokowego!
Ćwiczenia na staw skokowy – kiedy należy je praktykować?
Staw skokowy łączy kości podudzia ze stopą. Możemy wyszczególnić staw skokowy górny, składający się z kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej, oraz staw skokowy dolny, który spaja kość skokową z kością piętową i łódkowatą. Ta część układu kostno-stawowego odpowiada za ruchy zgięcia stopy. Za jego sprawą ponadto stopa może dostosować się do nierównego podłoża. Najczęstsze urazy, jakie wiążą się z tą partią ciała, to zwichnięcie, skręcenie oraz złamanie stawu skokowego. Chcąc uniknąć tych dolegliwości, powinniśmy zacząć praktykować ćwiczenia poprawiające stabilność i elastyczność stawu skokowego. Jeśli zmagamy się z niestabilnością stawu skokowego lub innymi schorzeniami, treningi rehabilitacyjne będą jak najbardziej wskazane. Powinny pomyśleć również o tym osoby, które na co dzień mocno narażają swój staw skokowy. Mowa tu w szczególności o aktywnościach uwzględniających dużo skakania i biegania. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zawodowymi sportowcami, czy też zajmujemy się tym amatorsko, koniecznie uwzględnijmy tego typu ćwiczenia do naszego planu treningowego.
Jakie ćwiczenia rehabilitacyjne na staw skokowy?
Ćwiczenia rehabilitacyjne to prosty sposób na zmniejszenie bólu, zredukowanie obrzęku, a także poprawę stabilności i ruchomości stawu. Jednym z łatwiejszych ćwiczeń będzie naprzemienne stawanie na palcach. Wystarczy ustawić się przy ścianie, a następnie naprzemiennie przenosić ciężar ciała na palce. Pomocne będą również przysiady równoważne na jednej nodze. Należy stanąć w lekkim rozkroku, jedną z nóg umieścić na podwyższeniu, napiąć mięśnie brzucha i wykonać przysiad, zwracając się ku uniesionej stopie. Warto zainwestować w gumę, za pomocą której możemy wykonać przyciąganie. Wpierw trzeba zająć miejsce na macie z wyprostowanymi nogami i plecami. Guma powinna być założona na jedną ze stóp, najlepiej w okolicach śródstopia. Łapiemy za końce gumy, po czym przyciągamy ją do siebie. Pamiętajmy o tym, że zanim przystąpimy do wykonywania ćwiczeń, musimy przeprowadzić krótką rozgrzewkę, dzięki której rozruszamy staw i zredukujemy ryzyko powstania urazu.
Taśmy kinezjologiczne – dla poprawy stabilności
Przydatnym elementem dla tych, którzy zmagają się z dolegliwościami stawu skokowego, będzie taśma kinezjologiczna. Za jej sprawą możemy wykonać tzw. tejpowanie, czyli zaaplikowanie taśmy na daną część ciała. To metoda, która obecnie cieszy się sporą popularnością. Wpływa na poprawę stabilności i utrzymanie prawidłowej pozycję stawu. Jej założenie przyczynia się do poprawy krążenia, a do tego zapewnia wsparcie dla mięśni. Z tego względu szanse na pojawienie się bólu i dyskomfortu zostają znacznie zmniejszone. Jej obecność oddziałuje też na zredukowanie ryzyka powstania urazu, co zostanie docenione szczególnie przez sportowców i osoby aktywne fizyczne.
Jeśli na co dzień narażamy swój staw skokowy, koniecznie powinniśmy zacząć praktykować ćwiczenia na poprawę jego stabilności i elastyczności. W ten sposób zmniejszymy ryzyko powstania urazów, a do tego przyczynimy się do polepszenia ogólnej stabilności. Możemy oprócz tego zainwestować w specjalne taśmy kinezjologiczne.