Saturacja to ważny wskaźnik, który może dużo powiedzieć o naszym samopoczuciu. Jeśli jej wynik jest niski, możemy doświadczać różnych przykrych dolegliwości. Warto zatem ją monitorować, aby tego uniknąć. Co ciekawe, dobrze zwrócić uwagę również na to, ile wynosi podczas snu. Dowiedz się więcej!
Saturacja – co to takiego?
Saturacja to istotny termin w świecie medycznym. Oznacza bowiem wskaźnik nasycenia krwi tlenem. Wskazuje, jak bardzo dotleniony jest nasz organizm. Aby zapisać wynik saturacji, używa się skrótu Sp02. Pomiar saturacji jest szczególnie ważny przed operacjami oraz w trakcie tlenoterapii i leczenia chorób układu oddechowego. Jaki jest zatem odpowiedni poziom saturacji? Należy mieć na uwadze, że zależy to od wieku oraz codziennych nawyków, takich jak palenie papierosów. Uznaje się jednak, że w przypadku dorosłej osoby prawidłowy wynik waha się od 95 do 100 procent.
Saturacja podczas snu
Warto wiedzieć, że niższa saturacja podczas snu to normalne zjawisko. Wynika to z tego, że gdy śpimy, oddychamy płycej niż normalnie. Jeśli jednak saturacja spada poniżej 90%, może to wiązać się z bardzo przykrymi skutkami. Taki stan prowadzi bowiem do niedotlenienia organizmu. W tym wypadku konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Największe niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, w którym saturacja wynosi poniżej 70%. Wówczas może dojść do powstania trwałych uszkodzeń w mózgu. Jednak nawet lekko zaniżona saturacja podczas snu może być niekorzystna. Możemy przez nią doświadczyć bólu głowy i trudności z zaśnięciem. Stan ten sprawi ponadto, że jakość naszego wypoczynku znacząco spadnie. Co ciekawe, niska saturacja może wiązać się z bezdechem sennym. Jest to dolegliwość, na skutek której śpiący przestaje oddychać na co najmniej 10 sekund, co cyklicznie się powtarza. Monitorowanie snu pozwoli nam dowiedzieć się więcej na temat naszego stanu i w razie potrzeby zareagować. Istnieje wiele nowoczesnych urządzeń, dzięki którym możemy mierzyć puls oraz poziom tlenu we krwi. Służą do tego na przykład pulsoksymetry.
Zdrowy sen – jak poprawić saturację podczas wypoczynku?
Niska saturacja nie jest korzystna dla naszego organizmu. Warto zatem zadbać, aby jej wynik znajdował się na odpowiednim poziomie. Jak możemy to zrobić? W pierwszej kolejności należy upewnić się, że nie grożą nam żadne choroby układu oddechowego. Te schorzenia mogą bowiem znacząco zaniżać stężenie tlenu we krwi. Możemy zaopatrzyć się w przydatne urządzenia, takie jak aparat tlenowy, które pomogą dotlenić organizm. Dobrze też zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji zasypiamy – pozycja snu może wpłynąć na swobodny przepływ powietrza do dróg oddechowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie spanie na boku. Starajmy się ponadto unikać nałogów, takich jak spożywanie alkoholu czy palenie papierosów.
Saturacja, czyli poziom nasycenia tlenu we krwi, jest istotnym wskaźnikiem, który dostarcza nam sporo ważnych informacji na temat naszego stanu. Jeśli chcemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, zadbajmy o to, aby nasza saturacja była na odpowiednim poziomie. To ważne, aby wskazywała dobry wynik również podczas snu!