Reumatyzmem można określić grupę chorób, które obejmują układ ruchu, a przede wszystkim stawy, tkanki miękkie i mięśnie. Wyróżnić można nawet ponad dwieście różnych jednostek chorobowych, które można zaliczyć do schorzeń reumatycznych, co jest bardzo dużą liczbą. Zazwyczaj te choroby dotyczą osób starszych, których układ ruchu nie jest już tak sprawny, jak kiedyś, jednak reumatyzm może dotyczyć tak naprawdę każdego. Jakie są jego objawy i przyczyny pojawienia się? Jak można leczyć reumatyzm? Tego dowiesz się poniżej, dlatego zapraszamy do dalszej lektury!
Jakie są objawy bólów reumatycznych?
Najczęstszym objawem reumatyzmu jest ból stawów. Może on obejmować pojedyncze stawy, np. kolana, ale także atakować kilka takich miejsc jednocześnie. Dolegliwość bólowa może dotyczyć różnych miejsc na ciele, np. pleców, nadgarstków, bioder czy kręgosłupa. Kolejnym objawem jest obrzęk, który może się pojawić w chorobie reumatycznej oraz zaczerwienienie skóry i ocieplenie miejsca zajętego chorobą. Stawy stają się mniej elastyczne, zesztywniałe, zwłaszcza rano. Po jakimś czasie mogą pojawić się także różne zniekształcenia. Najbardziej widoczne jest to na dłoniach, ponieważ palce mogą być powykrzywiane i mogą się na nich pojawić różne guzki czy zgrubienia. Kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana, to może uniemożliwić osobie na nią chorującą całkowite poruszanie daną częścią ciała. Osoby chore na reumatyzm są także ciągle zmęczone, mają duże problemy ze snem oraz zaburzenia apetytu. Czasami z bólem mięśni i stawów może pojawić się gorączka. Nie każdy wie o tym, że postępująca choroba reumatyczna ma realny wpływ na zdrowie organów wewnętrznych, takich jak serce, płuca czy nerki.
Bóle reumatyczne – przyczyny
Bóle reumatyczne nie mają ściśle określonej przyczyny pojawienia się. Mogą mieć one podłoże zarówno genetyczne, jak i być związane z czynnikami zewnętrznymi. Naukowcy uważają, że znaczną część objawów reumatycznych pojawia się przede wszystkim przez nieprawidłowe reakcje autoimmunologiczne organizmu, ponieważ zaczyna on wytwarzać przeciwciała, które atakują własne tkanki oraz sprzyjają powstawaniu procesów zapalnych. Zwiększone ryzyko wystąpienia reumatyzmu może być także związane z paleniem papierosów, nadmiarem soli w diecie, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, nadwagą oraz urazami fizycznymi. Oczywiście wystąpienie u kogoś reumatyzmu może być większe także poprzez dziedziczenie.
Jak leczyć bóle stawów?
Niestety, ale nie istnieje jeszcze metoda, która całkowicie by wyleczyła reumatyzm. Można jednak różnymi sposobami złagodzić uciążliwe objawy i zahamować postępowanie choroby. Jednak każde leczenie należy indywidualnie dopasować do każdego pacjenta, dlatego to, co może działać na jednego, nie będzie dobre dla drugiego. Można stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe oraz glikokortykosteroidy. Dobrą opcją jest także fizjoterapia, która ma za zadanie złagodzenie bólów reumatycznych. Na stawy można stosować także zabiegi ciepłem i zimnem oraz okłady borowinowe. Jeden z naturalnych sposobów to okłady z olejku kamforowego lub arniki górskiej. Duże znaczenie ma także dieta, która powinna być bogata w omegę 3, oraz witaminy: A, D, E oraz C.
Reumatyzm z całą pewnością nie jest czymś przyjemnym, jednak znamy sposoby, jak można radzić sobie na co dzień z tą przykrą przypadłością. Jeśli masz objawy choroby reumatycznej, to koniecznie udaj się do lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania i w razie postawienia diagnozy, wypisze najlepsze leki. Nie czekaj i już dziś zacznij dbać o swoje zdrowie!