Prądy interferencyjne to naprawdę ciekawe zjawisko z dziedziny fizykoterapii, które ma zastosowanie zarówno w medycynie, jak i technologii. Wykorzystywane jest jednak głównie w celu rehabilitacji wielu chorób, a w szczególności przy urazach i schorzeniach kręgosłupa. Wraz z czasem prądy interferencyjne cieszą się również coraz większą popularnością, gdyż ich zastosowanie znacznie zmniejsza ból. Stanowią także bardziej innowacyjne rozwiązanie w porównaniu do innych metod rehabilitacji.
Czym są prądy interferencyjne?
Czym tak naprawdę są jednak te prądy interferencyjne? Są one zjawiskiem kwantowo-mechanicznym, zwanym także ID, interdyn czy Nemeca, które posiada zdolność do interferencji, czyli nakładania się i wzmacniania lub wzajemnego tłumienia prądów. Prądy interferencyjne w medycynie znane są od lat, a za ich odkrywcę uznaje się Hansa Nemeca. Wykorzystał je do stworzenia specjalnej aparatury mającej zminimalizować skutki uboczne zabiegów np. podrażnienia czy uszkodzenia skóry pacjenta. Współczesne urządzenia do rehabilitacji też wykorzystują prądy interferencyjne, jednak o wiele częściej te o niższej częstotliwości.
Mechanizm działania
Działanie prądu interferencyjnego wynika z ułożenia na ciele elektrod – to one przewodzą prąd. Zazwyczaj stosuje się 4 elektrody, które są pogrupowane w dwa obwody. Rozmieszcza się je na ciele w taki sposób, aby krzyżowały się w miejscu objętym rehabilitacją. Jednak istotne jest także to, aby między elektrodami nie występowała zbyt duża odległość, gdyż może to zmniejszyć intensywność ich działania na miejsce wymagające rehabilitacji. Najlepiej, żeby elektrody były rozmieszczone na wzór małego kwadratu, dzięki czemu powstanie statyczne lub dynamiczne pole elektromagnetyczne, które jest istotne w procesie leczenia. Elektrody mogą stymulować mięśnie, poprawiać krążenie krwi i również działać jako analgetyki, redukując dolegliwości bólowe. Lepsze ukrwienie tkanek przyczynia się do przyspieszenia procesów gojenia się ran oraz redukcji obrzęków.
Prądy interferencyjne na kręgosłup
Prądy interferencyjne często są wykorzystywane w leczeniu dolegliwości kręgosłupa. Dzięki możliwości oddziaływania na mięśnie, zastosowanie elektrod przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości pleców, a tym samym poprawy stabilizacji kręgosłupa. Z kolei ze względu na właściwości analgetyczne tych prądów, mogą one pomóc także w zmniejszeniu przewodnictwa nerwowego, a tym samym zminimalizować odczuwany ból. Nierzadko więc są stosowane w gabinetach fizjoterapeutycznych – specjalna aparatura wykorzystująca prądy interferencyjne umożliwia dostosowanie ich częstotliwości czy czas trwania impulsów do indywidualnych potrzeb pacjenta. Co więcej, istnieją już nawet takie urządzenia, z których można samodzielnie korzystać w warunkach domowych. Prądy interferencyjne mogą być zatem skutecznym rozwiązaniem na wszelkie schorzenia związane z kręgosłupem i niekoniecznie ich zastosowanie musi wymagać wizyty u konkretnego specjalisty.
Prądy interferencyjne mają więc naprawdę szerokie zastosowanie, a w tym mogą skutecznie pomóc w walce z różnymi dolegliwościami kręgosłupa. Ich wykorzystanie w dziedzinie medycyny jest niezwykle skuteczne i stanowi spore ułatwienie w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań oraz sposobów leczenia.