Chiropraktyka jest jedną z metod terapii manualnej, która ukształtowała się w XIX wieku. Jej celem jest leczenie bólu poprzez pracę nad tkankami miękkimi. Regularne zabiegi połączone z edukacją pacjenta mogą znacznie poprawić komfort funkcjonowania i zniwelować uciążliwość problemów z narządem ruchu. Czym tak naprawdę w swojej pracy zajmuje się chiropraktyk? Kiedy warto skorzystać z jego usług?
Czym jest chiropraktyka?
Chiropraktyka to terapia manualna, której celem jest przede wszystkim leczenie schorzeń w obrębie kręgosłupa. Jej opracowanie to wynik prac D.D. Palmera w XIX wieku. Celem chiropraktyki jest usprawnienie narządu ruchu. Terapeuta zajmuje się zarówno diagnostyką jak i samym leczeniem. Stosowane metody stosowane są w obrębie układu kostno-stawowego jednak czasem praca może dotyczyć także mięśni – wówczas kluczowy jest masaż pleców.
A kim jest chiropraktyk? Warto pamiętać, że specjalista w tej dziedzinie nie musi być lekarzem. Z reguły, osoby zajmujące się tą profesją zdobywają swoje kwalifikacje podczas studiów z zakresu terapii lub jedynie na specjalistycznych kursach.
Chiropraktyka, a ból kręgosłupa
Chiropraktyka może być pomocna w leczeniu różnych dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Przede wszystkim, warto udać się do specjalisty w tej dziedzinie w sytuacji odczuwania bólu karku, pleców, przemieszczeń kręgów czy występującego nadmiernego napięcia mięśniowego. Bardzo często czynniki wywołujący ból to blokada aparatu mięśniowo-powięziowego. Chiropraktyka skupia się na odblokowaniu powięzi, aby pacjent mógł następnie wdrożyć do swojej codziennej rutyny ćwiczenia rozciągające.
Zabieg skupia się w pierwszej kolejności na zidentyfikowaniu patologii w obrębie narządu ruchu. Chiropraktyk sprawdza napięcie mięśniowe, odruchy ciała czy długość kończyn. Może zdarzyć się, że zaleceniem będzie wykonanie zdjęcia RTG. Zabiegi polegają głównie na manipulacjach w obrębie kręgosłupa, stawów i tkanek miękkich. Kluczowa jest też edukacja pacjenta.
Przeciwwskazania do chiropraktyki
Z zabiegami z zakresu chiropraktyki wiąże się wiele udowodnionych korzyści. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które wykluczają stosowanie terapii. Odradza się zabiegi z zakresu chiropraktyki m.in. dzieciom i seniorom. Przeciwwskazaniem są również przebyte nowotwory czy operacje kręgosłupa. Nie jest to najlepszy pomysł także dla osób nadwrażliwych na ból oraz zmagających się z nagłymi spadkami ciśnienia.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym w zakresie chęci odbycia wizyty u chiropraktyka. Z pewnością będzie on w stanie ocenić sytuację i podpowiedzieć czy jest to dobry, czy zły pomysł.
Chiropraktyka to metoda leczenia bólu kręgosłupa, która często przynosi wiele pozytywnych skutków. Warto jednak podchodzić do tych zabiegów z rozsądkiem i ostrożnością. Wszelkie metody w zakresie metody niekonwencjonalnej najlepiej jest konsultować z lekarzem prowadzącym.