Rwa kulszowa to schorzenie narządu ruchu, które dotyka coraz więcej osób. Charakteryzuje się silnym bólem, który promieniuje od odcinka lędźwiowego kręgosłupa ku dolnej części ciała. Jak leczyć rwę kulszową?
Rwa kulszowa to podrażnienie nerwu kulszowego – najdłuższego nerwu w ciele człowieka. Rozpoczyna się on w dolnym odcinku kręgosłupa i biegnie aż do stóp, kontrolując różne obszary mięśni i skóry. Gdy nerw kulszowy ulega ściskaniu lub podrażnieniu, występuje rwa kulszowa, która prowadzi do nagłego bólu i dyskomfortu. Jak leczyć rwę kulszową?
Objawy rwy kulszowej
Rwa kulszowa objawy – wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać to schorzenie. Typowe symptomy ataku rwy kulszowej to:
- Promieniujący ból – silny ból, który rozpoczyna się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniuje ku pośladkom, udom i stopie to jeden z charakterystycznych objawów w przypadku rwy kulszowej.
- Uczucie sztywności i ograniczenie ruchomości kręgosłupa lędźwiowego oraz dyskomfort w czasie zmiany pozycji – to również częste objawy.
- Mrowienie i drętwienie – przy rwie kulszowej pacjenci często doświadczają uczucia mrowienia lub drętwienia na łydce i stopie.
- Osłabienie mięśni – dolegliwości bólowe to nie wszystko. Rwa kulszowa może prowadzić do osłabienia mięśni nóg, co utrudnia normalne funkcjonowanie. W skrajnej sytuacji może dojść do niedowładu lub porażenia mięśni, co wymaga interwencji lekarskiej.
Atak rwy kulszowej wymaga ograniczenia aktywności. Jeśli po wystąpieniu pierwszych dolegliwości pacjent nie ograniczy chodzenia i siedzenia, dolegliwości będą narastać. Należy więc pozostawać przede wszystkim w pozycji leżącej, aby zminimalizować ucisk na nerw kulszowy.
Przyczyny rwy kulszowej
Rwa kulszowa może mieć różne przyczyny. Należą do nich m.in.:
- Zwyrodnienie kręgosłupa – proces starzenia się organizmu może prowadzić do degeneracji krążków międzykręgowych, co zwiększa ryzyko rwy kulszowej.
- Przepuklina dysku – uszkodzenie lub przemieszczenie dysku może prowadzić do ucisku nerwu kulszowego.
- Zespół mięśnia gruszkowatego – nadmiernie napięcie mięśnia znajdującego się w obszarze pośladkowym może prowadzić do ucisku nerwu kulszowego. Jest to jednak dość rzadko spotykana przyczyna.
Rwa kulszowa – leczenie
Skuteczne leczenie rwy kulszowej zależy od jej przyczyny i nasilenia objawów. W pierwszej fazie najważniejszy jest odpoczynek w pozycji leżącej. Zaleca się przede wszystkim leżenie na plecach z ugiętymi nogami, jednak każda pozycja, która zmniejsza ból, jest odpowiednia. W przypadku przedłużających się dolegliwości bólowych należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.
Rwa kulszowa leczenie – jak wygląda? Do nowoczesnych metod leczenia należy zabieg sonochirurgiczny, który wykonuje się pod kontrolą aparatu USG. Można w ten sposób precyzyjnie zlokalizować miejsce bólu i podać leki przeciwzapalne, co obniża stan zapalny i ból. Kolejnym krokiem jest rehabilitacja, ponieważ odpowiednie ćwiczenia mogą przynieść ulgę pacjentom z rwą kulszową. Leczenie operacyjne to ostateczność, wskazana przede wszystkim dla niedużej grupy pacjentów, u których wystąpił niedowład lub porażenie mięśni.
Artykuł sponsorowany