Praca w domowym biurze może być bardzo wygodna. Brak konieczności dojeżdżania do miejsca, w którym zlokalizowana jest firma, to dla wielu osób ogromny atut. Jednak home office wiąże się też z pewnymi wyzwaniami. Jak urządzić domowe biuro, aby zapewnić sobie zdrowie, a jednocześnie pracować z możliwie największą efektywnością?
Stanowisko pracy – jak dbać o kręgosłup na home office?
Nawet pracując na home office, można mieć zdrowy kręgosłup i uniknąć bólu pleców. Ważne jest jednak dobre i przemyślane przygotowanie sobie stanowiska pracy. Kluczowy element wyposażenia to ergonomiczne krzesło biurowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie egzemplarza posiadającego regulowaną wysokość siedziska, zagłówka i podłokietników. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie fotela do potrzeb konkretnego użytkownika. Ważne jest to, aby krzesło ułatwiało utrzymanie prawidłowej postawy. Nie można też pominąć kwestii odpowiedniego dopasowania stołu. Coraz częściej w sklepach można znaleźć biurka regulowane. Podobnie jak krzesła, są one doskonałym rozwiązaniem.
Jednak krzesło i stół to nie wszystko! Duże znaczenie ma to, aby monitor znajdował się w dobrym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dwa ekrany. Znacznie zwiększa to efektywność pracy. Muszą być one jednak tak rozmieszczone, aby nie wymagały wielogodzinnego przebywania w niekomfortowej pozycji z przekrzywioną głową. Poleca się też do domowego biura wybierać monitory z matową matrycą, od której nie odbija się światło.
Ból kręgosłupa to nie jedyne zagrożenie związane z wykonywaniem pracy siedzącej w domu. Uwagę warto przywiązać również do pozycji rąk. Przede wszystkim – powinny być one oparte na podłokietnikach. Jednak to nie wszystko! Równie ważne są nadgarstki. Dobrym pomysłem może okazać się kupienie pod nie podkładki. Podparcie powinno układać nadgarstki w taki sposób, aby pozostawały one na jednej wysokości z klawiaturą. Znacznie zmniejszy to prawdopodobieństwo pojawienia się skurczów i bólu w dłoniach i nadgarstkach.
Jak zorganizować przestrzeń?
Jak urządzić domowe biuro, aby pracy w nim była nie tylko zdrowa, ale również przyjemna? Warto zadbać m.in. o to, aby wszystkie potrzebne przedmioty znajdowały się pod ręką. Segregatory z dokumentami, a nawet takie drobiazgi, jak dziurkacze i zszywacze, warto umieścić na biurku lub bezpośrednio przy nim. Znacznie usprawni to wykonywanie powierzonych zadań i ułatwi utrzymywanie prawidłowej postawy przez wiele godzin. Ogromne znaczenie ma również oświetlenie. Jeśli będzie ono zbyt ciemne lub zbyt jasne, może się zdarzyć, że widoczność na ekranie będzie słaba, a tym samym ułożenie głowy i szyi stanie się nienaturalne. Skupienie, skoncentrowanie się i przyjęcie prostej pozycji jest łatwiejsze wówczas, gdy pomieszczenie jest estetyczne i zorganizowane minimalistycznie.
Prawidłowa pozycja podczas pracy kluczem do dobrego samopoczucia
Ból kręgosłupa to powszechny problem u osób pracujących w pozycji siedzącej – zarówno w tradycyjnym biurze, jak i na home office. Aby mieć zdrowe plecy, należy nieustannie kontrolować swoją postawę. Jakie są najważniejsze zasady dbania o prawidłową pozycję siedzącą?
- Ułożenie stóp – zastanawiając się nad tym jak dbać o kręgosłup, warto zacząć od ustalenia jaka jest prawidłowa pozycja stóp. Powinny być ułożone zupełnie na płasko. Jeśli jest to niemożliwe, warto wyposażyć swoje domowe biuro w wygodny podnóżek. Kolana powinny tworzyć kąt prosty.
- Dłonie – pozycja dłoni spoczywających na myszce i klawiaturze powinna być jak najbardziej naturalna. W przypadku jakiegokolwiek drętwienia rąk, należy jak najszybciej wyposażyć się w podkładkę pod nadgarstki.
- Plecy – muszą być proste i mieć zapewnione należyte podparcie. W przeciwnym razie, bardzo szybko pojawią się szkodliwe napięcia mięśniowe, które z pewnością staną się przyczyną dolegliwości bólowych.
- Szyja – ergonomia stanowiska pracy ma duże znaczenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Przede wszystkim, powinna być oparta na zagłówku. Ważne jest też to aby była skierowana w przód, a nie obrócona w bok.
- Przerwy i ćwiczenia – bez względu na to, jak dobrze zorganizowane jest domowe biuro, należy regularnie robić przerwy. Ćwiczenia rozciągające, spacer czy krótka drzemka to doskonały sposób na zadbanie o kręgosłup, psychikę oraz na podwyższenie efektywności pracy.
Wyzwania na home office
Unikanie bólu kręgosłupa nie jest jedynym wyzwaniem na home office. Wiele osób zmaga się z problemami związanymi z organizacją czasu. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby precyzyjnie planować zarówno czas na odpoczynek, jak i zadania do wykonania na dany dzień. Dzięki temu można zachować balans i uniknąć przemieszczenia. Dobrym pomysłem będzie z pewnością poznanie technik zarządzania czasem – takich, jak np. pomodoro.
Ogromne znaczenie ma to, aby nie przenosić pracy na kanapę, ani do łóżka. Jest to gotowy sposób nie tylko na ból kręgosłupa, ale również na niski stopień efektywności podczas pracy. Podparcie pod plecami, prawidłowa postawa i jedno, stałe miejsce pracy to niezwykle ważne czynniki, które w istotnym stopniu wpływają na to, czy praca na home office w ogóle ma sens. Bardzo trudne jest dla wielu osób oddzielenie życia prywatnego od zawodowego. Podstawą jest więc właśnie stworzenia sobie stanowiska przeznaczonego jedynie do pracy. Wygodne krzesło i biurko to nie tylko przysługa dla zdrowego kręgosłupa, ale również dla zdrowia psychicznego.
Częstym problemem związanym z pracą na home office okazuje się konieczność wykonywania obowiązków zawodowych w towarzystwie innych domowników. Może to znacznie utrudniać skupienie. Wówczas warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu lub włączać w słuchawkach swoją ulubioną, relaksującą muzykę, sprzyjającą koncentracji.
W domowym biurze ergonomia jest niezwykle ważna. Wygodny fotel i dobrze dopasowane biurko to podstawa! W przypadku ich braku, bardzo szybko może pojawić się ból kręgosłupa i inne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne.