Kifoza jest to naturalne zaokrąglenie linii kręgosłupa w stronę grzbietową, występujące w odcinku lędźwiowym (potocznie nazywany krzyżowym) i piersiowym. Kifoza i lordoza (wygięcie w stronę brzuszną) to krzywizny kręgosłupa pozwalające utrzymać wyprostowaną postawę, zachować prawidłową objętość klatki piersiowej i przenosić duże obciążenia w pionie.
Kifoza piersiowa pogłębiona (hiperkifoza), inaczej plecy okrągłe jest schorzeniem kręgosłupa charakteryzującym się nadmiernym wygięciem kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym.
Kifoza patologiczna to stan, gdy odchylenie jest mniejsze niż 20 stopni (zanik kifozy) lub większe niż 40-45 stopni (mierzone na rentgenogramach bocznych metodą Cobbana) w odcinku piersiowym lub krzyżowym kręgosłupa. Schorzenie dotyczy nie tylko kości, ale także w równym stopniu mięśni i więzadeł. Wczesne zdiagnozowanie kifozy nadmiernej jest warunkiem skutecznego leczenia.
Przyczyny i objawy pleców okrągłych
Przyczyn nadmiernej kifozy jest bardzo wiele, mogą wynikać z problemów zdrowotnych wrodzonych lub nabytych, zaniedbań aktywności fizycznej i higieny pracy. Najczęstszą przyczyną nadmiernej kifozy jest długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Przyczyną schorzenia mogą być: wady wrodzone jak rozszczep kręgosłupa skolioza, urazy, infekcja kręgosłupa, wypadnięcie dysku, osteoporoza, artretyzm czy inne choroby zwyrodnieniowe kości, dystrofia mięśniowa, schorzenia układu hormonalnego i inne. Nadmierna kifoza może być wynikiem starzenia się organizmu. U dzieci przed okresem pokwitania przyczyną może być kifoza młodzieńcza, czyli jałowa martwica kręgosłupa znana pod nazwą choroby Scheuermanna o nie do końca znanej etiologii.
Charakterystycznym objawem kifozy pogłębionej są plecy okrągłe, a w stadium zaawansowanym schorzenia tzw. garb, czyli wybrzuszenie na górnej części pleców. Symptomy schorzenia to: pogłębienie odchylenia odcinka piersiowego kręgosłupa, głowa nadmiernie wysunięta do przodu, rozsunięte i odstające łopatki, barki wysunięte do przodu, ramiona zaokrąglone, spłaszczenie i zapadnięcie klatki piersiowej, przykurcze, osłabienie, niewłaściwe napięcia mięśni, ból w górnej części pleców i pogłębiające się trudności z oddychaniem w wyniku nacisków na płuca.
Skutki nieleczonej kifozy nadmiernej
W Szpitalu Carolina wybór metody leczenia zależy od przyczyn powstania i stopnia zaawansowania kifozy. Najczęściej są to ćwiczenia korekcyjne. U osób ze znaczną deformacją kręgosłupa wynikającą z urazów mechanicznych chorób nowotworowych czy stanów zapalnych ostatecznym rozwiązaniem może być operacja i równoczesne leczenie chorób, które doprowadziły do kifozy.
Nieleczona kifoza negatywnie wpływa na zdrowie i jakość życia. Negatywne następstwa schorzenia to: tak zwane okrągłe plecy, tworzenie się garbu, przyspieszenie ograniczenia ruchomości kręgosłupa, nadmierne przeciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup, osłabienie innych partii mięśni, ból związany z uciskiem na nerwy w obrębie klatki piersiowej, napięcia więzadeł i ścięgien, pogłębienie lordozy lędźwiowej, zaburzenia w układzie krążenia oraz trudności z oddychaniem ze względu na uciski na płuca.
Artykuł sponsorowany