Wiele kobiet stara się o zajście w ciążę przez wiele lat, jednak bez większego skutku. Inne kobiety znajdują się w sytuacji, w której z różnych powodów nie planują dziecka, ale test ciążowy okazuje się pozytywny. Nieplanowana ciąża to dla niektórych pań wstrząsająca wiadomość, która wywołuje negatywne emocje – od szoku po panikę. Jak poradzić sobie z nową sytuacją? Gdzie szukać pomocy? Podpowiadamy.
- Nie chcę być w ciąży
- Depresja w nieplanowanej ciąży – co robić?
- Depresja po urodzeniu dziecka
Nie chcę być w ciąży
Nieplanowana ciąża to w większości przypadków wynik braku zastosowania środków antykoncepcyjnych albo ich nieprawidłowego działania – np. poprzez przeoczenie przyjęcia dawki antykoncepcji hormonalnej. Taki rodzaj „niespodzianki” może spotykać się ze skrajnymi reakcjami. Niektóre kobiety wiadomość tę przyjmują z radością i odbierają to jako znak, że bycie mamą jest im pisane. Inne z kolei nie potrafią wyobrazić siebie w roli rodzica. Nierzadko pojawiają się złość, strach, lęk i to niezależnie od sytuacji życiowej. Obawy nie muszą wynikać z sytuacji materialnej – wiele kobiet dowiaduje się o niechcianej ciąży np. w trakcie robienia kariery, stojąc przed szansą na awans. Wiele pań boi się, że straci poczucie bezpieczeństwa. Nie jest łatwo także samotnym matkom. Powody mogą być różne, jednak depresja w ciąży wymaga pomocy specjalisty.
Depresja w nieplanowanej ciąży – co robić?
Wiele kobiet w czasie ciąży, które zmagają się ze stanami lękowymi nie szuka pomocy u specjalistów. Pojawienie się takich myśli jak „nie chcę być w ciąży” i innych negatywnych emocji tłumaczą zmianami hormonalnymi. Warto jednak wiedzieć o tym, że nieleczona depresja może mieć poważne konsekwencje dla przebiegu ciąży – w niektórych przypadkach może przyczyniać się do przedwczesnego porodu. Choć wiele przyszłych mam odczuwa lęk związany ze sprowadzeniem dziecka na świat i jest to całkowicie naturalne, to sytuacja, w której całkowicie przysłania on szczęście z bycia w stanie błogosławionym już powinna być alarmująca. W takim wypadku nie powinno się czekać – warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego dla dobra swojego, jak i dziecka oraz pozostałych członków rodziny.
Depresja po urodzeniu dziecka
Depresja poporodowa przestaje być tematem tabu i słusznie. Choroba może dotknąć każdą świeżo upieczoną mamę i nie jest to powód do wstydu. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się już kilka dni po porodzie, a do najczęstszych należą m.in. smutek, niepokój, brak radości z życia, problemy z koncentracją, bezsenność, rozdrażnienie czy zaburzenia odżywiania. Matkom często towarzyszy poczucie winy, że nie potrafią zająć się własnym dzieckiem. Depresja poporodowa to poważny problem, którego nie można bagatelizować. W przypadku wątpliwości warto wykonać test na depresję poporodową.
Artykuł sponsorowany.