Osoby, które nie mają żadnych niepełnosprawności zazwyczaj nie zwracają uwagi na to, ile razy w ciągu jednego dnia pokonują schody. Te są bowiem wszędzie – w szkole, pracy, centrach handlowych, a nawet w bloku. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim, bardzo często mają spory problem, aby dostać się do miejsc, do których prowadzą schody. Pomimo wzrastającej świadomości społeczeństwa z zakresu trudności życia codziennego osób niepełnosprawnych, nadal wiele budynków nie posiada specjalnych udogodnień. Jak zapewnić bezpieczne poruszanie się osobie na wózku inwalidzkim? Sprawdź!
Czym jest schodołaz?
Schodołaz to jeden z najtańszych transporterów, do którego można podpiąć wózek inwalidzki. Jest to urządzenie, które umożliwia opiekunowi osoby niepełnosprawne bezpieczny transport w górę oraz w dół schodów. Rozwiązanie to ma wiele zalet. To, co jest najważniejsze to jego stosunkowo niska cena. Urządzenie jest też mobilne, dzięki czemu jego użyteczność nie ogranicza się jedynie do ścian mieszkania. Z powodzeniem można zabrać go ze sobą na zewnątrz. Nie jest to urządzenie, które musi być na stałe przymontowane do schodów. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje schodołazów.
- Schodołaz kroczący. To, co go wyróżnia to bardzo niska waga i niewielkie rozmiary. Będzie to więc idealne rozwiązanie dla każdego, kto mieszka w starym bloku bez windy, a klatka schodowa nie ma zbyt wiele miejsca na wykonywanie manewrów. Co ważne, maksymalny udźwig tego typu urządzenia wynosi z reguły 120 kg, a do jego obsługi potrzebna jest druga, sprawna fizycznie osoba, która będzie sterować schodołazem. Model może być z łatwością rozmontowany, a specyficzny mechanizm działania sprawia, że schodołazy obsługują nie tylko klasyczne schody, ale też schody z zaokrąglonymi brzegami oraz schody kręte.
- Schodołaz gąsienicowy. Model ten jest bardziej masywny i nieco cięższy. Łatwo prowadzi się jednak po schodach. Nie zachodzi tu konieczność wyważania urządzenia czy łapania odpowiedniego balansu w prowadzeniu. Jego zasięg to aż 50 pięter, więc sprawdzi się u każdej osoby niepełnosprawnej, zamieszkujące wysokie piętra budynków. Ze względu na to, że jest on znacznie większy niż model kroczący, przeznaczony jest przede wszystkim do eksploatacji przemysłowej. Schodołazy gąsienicowe mogą być wyposażone w windę oraz dodatkowe płozy.
Schodołaz – jak i kiedy się go używa?
Schodołaz dla niepełnosprawnych to doskonałe rozwiązanie, które pomaga zniwelować przeszkody architektoniczne. Schodołazy kroczące wyposażone są w specjalne zestawy kółek, siedzenie oraz napęd elektryczny, wymagający regularnego ładowania. Urządzenie należy przymocować do schodów, a następnie posadzić na nim osobę niepełnosprawną i przypiąć ją pasem. W ten sposób możemy przetransportować chorego w górę i w dół schodów.
Schodołazy gąsienicowe najczęściej wymagają zakupu osobnego wózka. Standardowa konstrukcja urządzeń umożliwia bowiem podpięcie wózków szpitalnych. W sklepach dostępne są też jednak schodołazy z mniejszymi bądź większymi rampami, które obsłużą każdy wózek inwalidzki. Ich cena jest nieco wyższa. Schodołazy gąsienicowe posiadają napęd elektryczny oraz specjalne gąsienice, które opierają się na schodach, transportując niepełnosprawnego. Co ważne, tego typu sprzęt wymaga schodów, których nachylenie nie przekracza 35 stopni.
Czy schodołaz jest refundowany?
Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zakupu schodołazów. Jedyną możliwością wsparcia zakupu jest dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Co poza schodołazami można zaoferować osobom niepełnosprawnym? Wiele budynków posiada podjazdy dla wózków inwalidzkich o odpowiednim stopniu nachylenia. Innym rozwiązaniem może być podnośnik rehabilitacyjny. Niestety, ze względu na jego rozmiary, przybiera on najczęściej formę pomocy domowej. Ciężko byłoby go przetransportować poza miejsce zamieszkania. Co więcej, podnośnik dla niepełnosprawnych to bardzo wysoki koszt zakupu. Tak, jak schodołaz nie podlega on bowiem refundacji, a jego ceny w sklepach medycznych zaczynają się od 3 tysięcy złotych.
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany zdaniem redakcji reklamuje produkt medyczny.