Podczas zabiegów i operacji wykorzystuje się różne narzędzia chirurgiczne. Jedne z nich przeznaczone są do wykonywania cięć, a zadaniem innych jest ochrona i kontrola tkanek. Po jakie narzędzia chirurdzy sięgają najczęściej? Czym się charakteryzują? I na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Skalpel – podstawowe narzędzie chirurgiczne
Skalpele to najczęściej wykorzystywane narzędzia chirurgiczne. Skalpel przeznaczony jest do cięcia tkanek miękkich. Jest to mały, bardzo ostry nożyk, o jednostronnym, precyzyjnie wyszlifowanym ostrzu. Zwykle wykonany jest z węgliku tytanu – materiału cenionego za nieprzeciętną twardość.
Ostrza znajdujące się w skalpelu mogą mieć różne kształty. Te ze spiczastą końcówką nadają się do niewielkich nacięć, natomiast zaokrąglone przeznaczone są do wykonywania długich nacięć tkanek miękkich.
Większość używanych współcześnie skalpeli posiada wymienne, jednorazowe ostrza osadzone w metalowej rękojeści.
Do czego służą nożyczki chirurgiczne?
Drugim narzędziem stosowanym podczas różnego rodzaju operacji są nożyczki chirurgiczne. Nożyczki służą do przeprowadzania cięć blisko rany i preparowania tkanek miękkich. Można wykorzystywać je do docinania materiałów opatrunkowych, przycinania nici chirurgicznych czy usuwania szwów po zagojeniu się rany.
Nożyczki chirurgiczne najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub tytanu. Dostępne są w standardowych lub bardzo długich wymiarach. Nożyczki mają różne kształty końcówek:
- proste, ostro-tępe,
- proste, tępo-tępe,
- zgięte, ostro-ostre,
- zgięte tępo-tępe.
Narzędzia chirurgiczne do podtrzymywania tkanek miękkich
Do podtrzymywania tkanek podczas zabiegów (również brzegów skóry przy zakładaniu szwów) najczęściej wykorzystuje się specjalne pinsety (inaczej pęsety lub szczypczyki). Każda pinseta chirurgiczna ma dwa, połączone z jednej strony ramiona, zwane branszami. Ramiona tworzą dźwignię, która nadaje pęsecie sprężystość i umożliwia chwytanie tkanek.
Ramiona pinsety wyposażone są w naprzemiennie ułożone ząbki. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem pęsety chirurgicznej jest model, w którym jedno ramię ma jeden ząbek, a drugie – dwa.
Innym narzędziem służącym do podtrzymywania są kleszczyki (inaczej peany). Kleszczyki mogą być:
- zaciskowe – do serwet i kompresów, narządowe, przytrzymujące,
- hemostatyczne.
W zależności od zabiegu, operowanej tkanki czy narządu lekarz może sięgnąć po kleszczyki: naczyniowe, jelitowe, maciczne, płucne lub kostne. Najczęściej wykorzystuje się kleszczyki naczyniowe, które przede wszystkim służą do podtrzymywania mięśni i powięzi. Ponadto są niezbędne do zatrzymania krwawienia – pozwalają na tymczasowe zamknięcie naczyń krwionośnych.
Trzecim rodzajem narzędzi do podtrzymywania są igłotrzymacze (imadła). Służą głównie do podtrzymywania igły w trakcie szycia chirurgicznego. Imadło sprawdza się również do wiązania końcówek nici chirurgicznych, tzw. wiązanie szwów w narzędziu.
Imadła występują w różnych kształtach i rozmiarach. W zależności od rodzaju szytych tkanek i używanych nici stosuje się igłotrzymacze typu Mathieu, Hegara i Castrviejo. Imadła najczęściej wykonane są z elastycznej stali chirurgicznej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi chirurgicznych?
Na narzędziach chirurgicznych i zabiegowych nie należy oszczędzać. Wysoka jakość, niezawodność, bezpieczeństwo i wytrzymałość to najważniejsze cechy, jakimi powinny się wyróżniać. Warto sięgać po narzędzia sterylne, wykonane z solidnych materiałów, w tym z wysokiej klasy stali nierdzewnej, pochodzące wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Na stronie https://sklep.salvadormedical.pl/ znajdziemy produkty najlepszych marek – a w tym skalpele jednorazowe SWANN-MORTON, nożyczki operacyjne Weldon Instruments, czy też ostrza chirurgiczne Tianda. Sprawdź pełną ofertę.
Artykuł sponsorowany