Leczenie cukrzycy typu 2 wiąże się zarówno ze stosowaniem farmakologii, jak i ze zmianą trybu życia. Jest to podstępna choroba, na którą choruje prawie 400 milionów ludzi na całym świecie! Mówi się też, że wiele osób zmagających się z tym schorzeniem nie dostaje odpowiedniego rozpoznania nawet przez kilkanaście lat. Jednak po otrzymaniu diagnozy, można skutecznie kontrolować cukrzycę. Jakie nowoczesne metody leczenia cukrzycy mogą okazać się skuteczne?
Czym jest cukrzyca typu 2?
Cukrzyca typu 2 jest często określana mianem cukrzycy wieku dorosłego lub insulinoniezależną. Kwalifikuje się ją jako jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych w naszym społeczeństwie. Może wynikać z predyspozycji genetycznych, nieprawidłowej diety, a także być chorobą współistniejącą. Leczenie cukrzycy przez wiele lat opierało się jedynie na podawaniu insuliny. Obecnie jednak prężny rozwój medycyny przyniósł chorym wiele nowoczesnych metod kontroli cukrzycy, które mają różnorodną specyfikę.
Nowoczesne metody leczenia cukrzycy
Podstawa leczenia cukrzycy typu 2 to zmiana stylu życia. Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie niskokalorycznej, zdrowej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. U niektórych osób te kroki są w pełni wystarczające. Jednak w większości przypadków niezbędne jest wprowadzenie farmakoterapii. Jakie nowoczesne metody leczenia cukrzycy mogą poprawić dobrostan pacjentów?
- Flozyny – hamują odzyskiwanie glukozy z moczu do krwi. Cukier może być dzięki temu skuteczniej wydalany z organizmu. Bardzo często obniżają też ciśnienie krwi. Jest to korzystny skutek uboczny dlatego, że większość chorujących na cukrzycę zmaga się też z nadciśnieniem.
- Leki inkretynowe – inkretyny to hormony jelitowe. Wykazują zdolność do stymulowania wydzielania insuliny, a także hamowania glukagonu. Dzięki tym lekom zmniejszane jest łaknienie, co umożliwia utratę masy ciała. Dodatkowo obniżana jest glikemia, a insulinowrażliwość znacznie się poprawia.
Jakie nawyki są ważne w życiu cukrzyka?
Zdrowe odżywianie przy cukrzycy to podstawa leczenia! Przede wszystkim, należy przestrzegać wszelkich zakazów. Każdy cukrzyk powinien unikać węglowodanów rafinowanych i spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Po zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2 dobrym pomysłem będzie udanie się na konsultację dietetyczną, podczas której możliwe będzie poznanie podstawowych zasad układania zdrowego jadłospisu. Oprócz diety kluczowe znaczenie ma także ruch. Osoby chorujące na cukrzycę powinny bowiem dbać o zdrową masę ciała i brak nadmiarowej tkanki tłuszczowej – w szczególności w okolicy brzucha.
Medycyna się prężnie rozwija. Dzięki temu osoby chorujące na cukrzycę typu 2 mogą obecnie korzystać z różnorodnych sposobów leczenia. Umożliwia to lekarzom dopasowanie rodzaju terapii do potrzeb konkretnego pacjenta – natężenia jego choroby oraz prowadzonego trybu życia.