Stenoza kręgosłupa jest schorzeniem, które może w dużym stopniu pogarszać ogólną jakość życia. Bóle kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych, a także szyi i głowy są na porządku dziennym osób zmagających się z tym problemem. Czym tak naprawdę jest stenoza i jakie są metody leczenia?
Czym jest stenoza kręgosłupa?
Stenoza kręgosłupa nazywana jest inaczej zwężeniem kanału kręgowego. Schorzenie polega na tym, że kanał kręgowy jest za wąski i staje się przyczyną powstania ucisku na struktury rdzenia kręgowego. Brak odpowiedniej ilości wolnego miejsca staje się poważnym problemem, związanym z dolegliwościami bólowymi. Wyróżnia się dwa typy stenozy:
- Stenoza centralna – dotyka głównie osoby starsze. Wiąże się ze zmianami zwyrodnieniowymi, a nieprawidłowości pojawiają się głównie w środku kanału.
- Stenoza boczna – z reguły ma postać wrodzoną, a na ucisk narażone są boczne korzenie nerwowe.
Przyczyny i objawy stenozy kręgosłupa
Jakie są najczęstsze przyczyny stenozy kręgosłupa? Z reguły do zwężenia kanału kręgowego prowadzą zwyrodnienia, choroby reumatoidalne, urazy, guzy, zwapnienia, przerost stawów międzykręgowych i choroba Pageta. Stenoza może mieć także formę wrodzoną. Z kolei objawy różnią się znacznie w zależności od tego, w jakim odcinku kręgosłupa nastąpiło zwężenie kanału. Stenoza szyjna wywołuje przede wszystkim mrowienie, niedowład kończyn górnych, a w ekstremalnych przypadkach nawet zaburzenia widzenia. Z kolei stenoza lędźwiowa wpływa na ból w dolnych partiach kręgosłupa, może być przyczyną sztywności, problemów z poruszaniem i niedowładów kończyn dolnych.
Leczenie stenozy kręgosłupa
Leczenie stenozy kręgosłupa kojarzy się z reguły z koniecznością poddania się operacji. Jednak jest to rozwiązanie stosowane jedynie w nielicznych przypadkach. Z reguły wystarczające jest leczenie zachowawcze. Polega ono na regularnych ćwiczeniach rehabilitacyjnych skupionych m.in. na poprawie postawy chorego. Fizjoterapia może zdziałać cuda! Wykwalifikowany specjalista będzie w stanie zniwelować dolegliwości bólowe, stosując terapię manualną i zalecając pacjentowi precyzyjnie dobrane ćwiczenia. Z kolei gdy konieczna jest operacja kręgosłupa, chory musi liczyć się z małoinwazyjnym zabiegiem endoskopowym, który z reguły trwa jedynie godzinę. Rekonwalescencja trwa bardzo krótko, bo zaledwie dwa tygodnie. Później pacjent może już funkcjonować w pełni normalnie.
Diagnoza stenozy kręgosłupa w pierwszych chwilach może wydawać się wyrokiem. Jednak nie jest to wcale aż tak poważne schorzenie! Medycyna oferuje różne, skuteczne metody leczenia. W zależności od stopnia zaawansowania zwężenia kanału kręgowego zalecana jest fizjoterapia lub operacja kręgosłupa. Warto jak najszybciej poddać się terapii, aby móc cieszyć się zdrowiem, sprawnością i brakiem bólu, mrowienia oraz drętwienia kończyn.