Nadmierne spożycie alkoholu, czyli powszechnie znany alkoholizm, to problem dotykający wiele osób. Ma on wiele konsekwencji, które pozostawione same sobie mogą pozostawić stały ślad na człowieku, np. doprowadzić do jego bezdomności. Kiedy osoba zmagająca się z alkoholizmem postanowi zmienić swoje życie i zerwać z nałogiem, to bardzo ważne jest dla niego wsparcie psychologiczne. Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?
Przyczyny uzależnień od alkoholu
Przyczyny pojawienia się choroby alkoholowej mogą być naprawdę różne, ale głównie mają swoje podłoże w trzech kategoriach: genetyce, psychologii lub społeczeństwie. Wiadomo, że alkoholizm nie jest dziedziczny i kiedy jeden rodzic lub oboje nadużywają alkoholu, to nie znaczy, że ich dziecko lub dzieci również będą zmagać się z tym problemem. Jednak badania udowadniają, że bezpośredni potomkowie alkoholików mają zwiększone ryzyko skłonności do uzależnień, w tym do choroby alkoholowej. Jeśli chodzi o aspekt psychologiczny, to jest on skoncentrowany na tym, co wydarzyło się w życiu człowieka. Przykładem może być tutaj uszkodzenie funkcjonowania ośrodka przyjemności w ośrodkowym układzie nerwowym. Oznacza to, że człowiek będzie odczuwał przyjemność z picia alkoholu, który tak naprawdę mu szkodzi. Wzmocnieniem negatywnym jest na przykład ucieczka przed możliwymi negatywnymi konsekwencjami zespołu abstynencyjnego, czyli człowiek boi się tego, co może nastąpić, kiedy przestanie spożywać napoje wysokoprocentowe. Przyczyną alkoholizmu mogą być również inne zaburzenia psychiczne, osobowości czy nastroju. W społeczeństwie wytworzyło się wiele grup, które mogą mieć negatywny wpływ na danego człowieka. Może on starać się im przypodobać poprzez powielanie ich zachowań, np. picie alkoholu. Bardzo ważnym aspektem, jeśli chodzi o przyczyny uzależnienia od alkoholu, jest to, że te napoje są szeroko dostępne i można je kupić w naprawdę wielu miejscach, które często oferują sprzedaż całodobową.
Objawy alkoholizmu
Osoby zmagające się z problemami alkoholowymi bardzo często chcą zakamuflować swój problem, co nie zawsze się sprawdza. Alkoholik przestaje o siebie dbać, nie wykonują żadnej higieny osobistej, a jego wygląd się zmienia. Bardzo częstym objawem alkoholizmu może być znaczny spadek masy ciała i wręcz wychudzenie swojego ciała. Oczywiście wszechobecne jest pragnienie picia alkoholu, bez którego osoba chora nie widzi szans przeżycia. Oprócz tego można zauważyć drżenie mięśni, nudności, wymioty czy biegunkę. Częstym objawem jest również nadciśnienie tętnicze, zaburzenia snu oraz wszechobecny niepokój. Osoby uzależnione od alkoholu prawie zawsze porzucają swoje codzienne życie i rezygnują z pracy czy unikają swojej rodziny tak bardzo, jak tylko mogą.
Leczenie alkoholizmu
W leczeniu alkoholizmu nie wystarczy tylko ograniczanie alkoholu, chociaż to również jest bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zadbanie o zdrowie psychiczne. Leczenie choroby alkoholowej zazwyczaj składa się z kilku etapów, jakimi są leczenie farmakologiczne, psychoterapia, grupy wsparcia oraz leczenie zamknięte. Leczenie farmakologiczne rozpoczyna się już na wczesnym etapie odwykowym, a dodatkowo jest wspierane spotkaniami z terapeutą. Całe leczenie oraz dawkowanie jest dobierane przez lekarza specjalistę, którym może być psychiatra. Grupy wsparcia również są formą leczenia, a najpopularniejsi są Anonimowi Alkoholicy, którzy spotykają się cyklicznie, np. raz w tygodniu i omawiają swoje zmagania z chorobą. Najbardziej restrykcyjne jest leczenie zamknięte, które odbywa się w Oddziałach Leczenia Alkoholowego Zespołów Abstynencyjnych. To tam odbywa się leczenie odwykowe, a czas hospitalizacji uzależniony jest od danego przypadku. W trakcie pobytu osoba uzależniona ma zagwarantowaną opiekę terapeutyczną, wsparcie oraz leczenie farmakologiczne. Podczas tego rodzaju leczenia odwiedziny są zabronione.
Nie ma jednego konkretnego przepisu na to, jak poradzić sobie z problemami związanymi z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Bardzo ważna jest sama chęć zmiany swojego życia. Wyjście z alkoholizmu jest bardzo trudne i w większości przypadków konieczne jest wsparcie osób trzecich. Należy również pamiętać o tym, że alkoholizmu nie da się całkowicie wyleczyć i trzeba uważać do końca życia.